Acasa Sport-AutoSport Formula 1 cu accidente. Sebastian Vettel a câştigat cursa de la Monte Carlo

Formula 1 cu accidente. Sebastian Vettel a câştigat cursa de la Monte Carlo

scris de D.S.S.
2 afisari

Pilotul german al echipei Red Bull, Sebastian Vettel, a câştigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco, a şasea etapă a Campionatului Mondial, obţinând a cincea victorie în acest sezon.

Sebastian Vettel a castigat Marele Premiu de la Monte Carlo (Monaco)

Vettel a fost urmat de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) şi de britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes).

Australianul Mark Webber (Red Bull) a fost al patrulea, iar japonezul Kamui Kobayashi (Sauber) al cincilea.

Pilotul german al echipei Red Bull Racing, Sebastian Vettel, a câştigat pentru prima dată în carieră Marele Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco, desfăşurat, duminică, pe circuitul stradal de la Monte Carlo.

Au mai punctat Lewis Hamilton (Marea Britanie – McLaren) – locul 6, Adrian Sutil (Germania-Force India) – locul 7, Nick Heidfeld (Germania/ Lotus-Renault) – locul 8, Rubens Barrichello (Brazilia – Williams) – locul 9 şi Sebastian Buemi (Elveţia – Toro Rosso) – locul 10.

Cursa a fost suspendată cu numai 6 tururi înainte de final în urma unui accident în lanţ provocat de pilotul echipei Force India, Adrian Sutil. Acesta a izbit glisierele de protecţie de pe marginea circuitului, iar după câţiva metri Alguersuari l-a lovit din spate pe Hamilton şi i-a avariat aripa posterioară, în timp ce Petrov nu a mai avut spaţiu pentru a evita acroşajul şi s-a lovit violent de parapetul de protecţie, rămânând blocat în monopost. Petrov a fost  transportat la spital cu răni minore, iar ulterior s-a anunţat că nu a putut părăsi singur monopostul din cauza unor dureri la picioare.

Imediat, comisarii de cursă au arbirat steagurile roşii pentru a permite echipei medicale să-i acorde rusului primul ajutor. Asta însemna, în mod normal, sfârşitul cursei, mai ales că fusese parcurs 75% din cursă, aşa cum spune regulamentul. Însă, surpriză: comisarii de cursă, de comun acord cu echipele, au decis ca Grand Prix-ul monegasc să fie „restartat” din turul 72, din spatele Safety-Car-ului. Cele şase tururi n-au adus nimic nou, astfel că Vettel a obţinut a cincea victorie în cele şase curse disputate în 2011.

Site-ul oficial al F1 a anunţat că Petrov este conştient şi vorbeşte. Rusul a resimţit dureri după accident şi el a fost cel care a cerut asistenţă medicală pentru a fi scos din maşină.