Acasa Sport-AutoSport Formula 1. Hamilton a câștigat Marele Premiu al Italiei de la Monza

Formula 1. Hamilton a câștigat Marele Premiu al Italiei de la Monza

scris de C.S.
339 Afisari

UPDATE: Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Italiei de la Monza. Coechipierul său de la Mercedes, germanul Nico Rosberg, şi brazilianul Felipe Massa de la Williams au completat podiumul.

Pe locul 4 s-a clasat finlandezul Valtteri Bottas (Williams), pe cinci australianul Daniel Ricciardo (Red Bull), iar al şaselea a trecut linia de sosire germanul Sebastian Vettel (Red Bull).

Pe locurile 7-10 s-au clasat în ordine mexicanul Sergio Perez (Force India), britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes), finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) şi danezul Kevin Magnussen (McLaren-Mercedes).

Formula 1. Marele Premiu al Italiei de la Monza, a 13-a manșă a sezonului 2014 al Campionatului Mondial de Formula 1, are loc astăzi, de la ora 15:00, ora României. VEZI live video.

Lewis Hamilton pleacă din pole-position.

Lewis Hamilton, pilotul echipei Mercedes, va pleca din pole position. În calificări, britanicul și-a devansat cu două zecimi de scundă coechipierul german Nico Rosberg, liderul actual al Campionatului Mondial de Formula 1.