Acasa Sport-AutoSport Fotbal – CM 2010: Germania-Argentina 4-0

Fotbal – CM 2010: Germania-Argentina 4-0

scris de Ziua Veche
2 afisari

Sâmbătă, Green Point Stadium din Cape Town a găzduit una dintre cele mai mari surprize, prin proporţiile scorului, din istoria Cupei Mondiale de fotbal, echipa Germaniei surclasând cu scorul de 4-0 (1-0) echipa Argentinei, în sferturile de finală ale CM2010 din Africa de Sud.

Golurile acestei victorii istorice a tinerei formaţii a Germaniei au fost marcate de Thomas Mueller (min. 3), Miroslav Klose (min. 68 şi 89) şi Friedrich (74).
Precedată de semeţiile lui Maradona şi de calmul lui Loew, partida dintre cele două echipe a urmat exact traseul indicat de cei doi selecţioneri: Argentina a încercat la nesfârşit rezolvări individuale, în timp ce Germania s-a aşezat perfect şi a tăiat toate culoarele (previzibile, toţi atacanţii argentinieni fiind jucători de piciorul stâng, cu pătrunderi deja cunoscute). Nu-i mai puţin adevărat că europenii au avut şi şansa deschiderii scorului foarte devreme, în minutul 3, când la o lovitură liberă laterală, de pe stânga, Schweinsteiger, omul meciului, a centrat perfect, iar Thomas Mueller a venit la întâlnirea cu balonul pe lângă colegul său de la Bayern De Michelis, ştergând balonul cu capul, în poartă.
După pauză, imediat, a intrat în rol Miroslav Klose, mai întâi cu un gol din pasa lui Podolski, apoi cu unul dintr-o nouă pasă luminoasă a lui Schweinsteiger (acesta, după câteva mişcări de tangou argentinian printr-o apărare anchilozată), astfel că atacantul lui Bayern Munchen devine cel mai bun marcator al Germaniei la Cupa Mondială, la egalitate cu Gerd Muller, ambii având acum 14 goluri. Cu doar unul mai puţin decât golgheterul absolut al competiţiei, brazilianul Ronaldo. Pentru completarea acestei diferenţe neverosimile şi-a adus contribuţia şi fundaşul central Friedrich, care a fructificat tot o acţiune a lui Schweinsteiger, care aminteşte din ce în ce mai izbitor de Franz Beckenbauer, prin eleganţă şi eficienţă.
Au jucat echipele: Argentina: Romero – Otamendi (Pastore 70), Demichelis, Burdisso, Heinze – Maxi Rodriguez, Mascherano (căpitan), Di Maria (Agüero 75) – Messi – Tevez, Higuain; Germania: Neuer – Lahm (căpitan), Mertesacker, A. Friedrich, Boateng (Jansen 72) – Khedira (Kroos 77), Schweinsteiger – Müller (Trochowski 84), Ozil, Podolski – Klose
A arbitrat R. Irmanov (Uzbekistan). Spectatori: 64.100. Avertismente: Otamendi (min. 11), Mascherano (80), de la argentinieni, Mueller (min. 35), de la germani, acesta urmând să lipsească din semifinala în care echipa sa va întâlni învingătoarea meciului Spania-Paraguay, de sâmbătă seara.