Acasa Sport-AutoSport Fotbal. În Europa League, Porto a zdrobit Villarreal

Fotbal. În Europa League, Porto a zdrobit Villarreal

scris de Roland Catalin Pena
149 Afisari

Falcao a făcut praf apărarea lui Villarreal, marcând de patru ori în repriz secundă. Formaţia portugheză FC Porto, cu fundaşul Cristian Săpunaru integralist, a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 5-1 (0-1), echipa spaniolă Villarreal, în prima manşă a semifinalelor Europa League.

Falcao le-a dat patru goluri intr-o repriza spaniolilor de la Villareal

Golurile învingătorilor au fost marcate de Falcao ’49 (penalti), ’67, ’75, ’90 şi Guarin ’61. Pentru Villarreal a înscris Cani, în minutul 45.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă condusă la centru de olandezul Bjorn Kuipers, ajutat de asistenţii Sander Van Roeckel şi Berry Simons şi de asistenţii suplimentari Richard Liesveld şi Ed Janssen. Arbitru de rezervă a fost Pol Van Boeckel.

Formaţia portugheză Benfica Lisabona a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), echipa Sporting Braga, într-un meci din prima manşă a semifinalelor Europa League.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Jardel ’50 şi Cardozo ’59. Pentru Braga a înscris Vandinho, în minutul 53.