Acasa Sport-AutoSport Fotbal, meci amical: Spania – Germania, scor 0-1 (video)

Fotbal, meci amical: Spania – Germania, scor 0-1 (video)

12 afisari

Germania a întrerupt seria invincibilă a Spaniei pe teren propriu, în urma victoriei cu 1-0 din amicalul de la Vigo. Neînvinsă din 2006, de la eșecul cu România de la Cadiz, 0-1, naționala lui Vicente del Bosque a pierdut pentru prima dată acasă, după 34 de partide.

Pe Balaidos, nemții au ratat o primă ocazie importantă în minutul 20, când Iker Casillas a respins șutul lui Mario Gotze. Neînfrântă în duelurile cu Germania din 2000, Spania a ripostat prin eroul local, Nolito, devenit primul jucător al Celtei din istorie care debutează în națională pe Balaidos. În minutul 59, acesta a fost blocat de Zieler.

Panzerele au dat lovitura în minutul 89, când Toni Kroos l-a învins pe debutantul Kiko Casilla cu un șut de la distanță. A fost al nouălea gol al mijlocașului de la Real Madrid pentru Mannschaft, care a răzbunat ultimele două înfrângeri în fața Spaniei: în semifinalele Cupei Mondiale din 2010 și în finala Euro 2008.

Ultimele două câștigătoare ale trofeului Cupei Mondiale, Spania și Germania, se întâlnesc mați seară, într-un meci amical cu începere de la ora 21:45, transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și disputat la Vigo.

Fotbal, meci amical: Spania - Germania

Fotbal, meci amical: Spania – Germania

Jocul de pregătire disputat la Vigo promite un spectacol total. Ibericii au câștigat la limită ultimele două întâlniri directe, cu 1-0, dar de această dată se anunță a fi un recital ofensiv.

Joachim Low nu a fost deloc mulțumit după ultimul succes al jucătorilor săi, 4-0 cu Gibraltar și a cerut mai multă concentrare la finalizare. Selecționerul Mannschaft-ului are și alte motive de îngrijorare – nu va putea conta pe titularul dintre buturi, Manuel Neuer, accidentat la genunchi.

Ofensiva spaniolilor este una de temut. 7 goluri au marcat fotbaliștii antrenați de Vicente del Bosque în ultimele două meciuri.

„La acest nivel, nu este mare diferență între un meci amical și unul oficial. Sunt două echipe care rămân fidele stilului propriu de joc, chiar dacă nu vor juca cu formula de bază. Vom încerca să facem un meci bun și spectaculos.”, a spus Vicente Del Bosque.

„Aștept cu mare entuziasm meciul cu Spania. Este unul din adversarii cei mai interesanți cu care puteam juca. Personal, eu sunt un mare fan al stilului lor de joc.”, a spus și Toni Kroos, mijlocașul cumpărat în această vară pentru circa 30 de milioane de euro.