Acasa Sport-AutoSport Fotbal. Rapid şi Vaslui bat acasa

Fotbal. Rapid şi Vaslui bat acasa

scris de C.P.
3 afisari

Rapid Bucureşti a bătut duminică seara pe Astra Ploieşti cu scorul de 3-2 (3-2), iar Vasluiul pe Târgu Mureş cu 4 la 0, etapa a 12-a a Ligii I de fotbal.

fotbal_etapa 12

Rapid a deschis scorul în secunda 32 a meciului, prin Ovidiu Burcă, şi l-a majorat în minutul 10, graţie penalty-ului transformat de Ovidiu Herea. Astra a reuşit egalarea după ce fundaşul Mihalache a marcat de două ori, din lovitură liberă (34) şi cu un şut deviat (44). Surdu a marcat golul trei al gazdelor, cel care avea să aducă şi victoria. Astra a avut şansa egalării în prelungiri, dar mingea trimisă de Ousmane N’Doye a lovit bara transversală (90+3).
Vasluienii au deschis scorul rapid, prin nigerianul Yero Bello (4), dar s-au desprins abia după pauză, când brazilianul Wesley a reuşit un hat-trick în decurs de doar zece minute (59, 64, 69). Misiunea gazdelor a fost mult facilitată de faptul că FCM Tg. Mureş a jucat în 10 oameni încă din minutul 32, când Florin Dan a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben. Wesley, care a mai avut o bară (30), are 10 goluri marcate în acest sezon şi l-a egalat pe Marius Niculae (Dinamo) în fruntea clasamentului golgheterilor.