Acasa Sport-AutoSport Fotbal.Ultima etapă. Universitatea Craiova a retrogradat

Fotbal.Ultima etapă. Universitatea Craiova a retrogradat

scris de Șt. C
5 afisari

Liga Profesionistă de Fotbal a anunţat, marţi, pe site-ul oficial, că meciurile din etapa a XXXIV-a, ultima a Ligii I, vor începe la ora 17.00 şi nu la 17.30 cum se anunţase iniţial.

Sportul Studenţesc – Unirea Urziceni.
Dinamo Bucureşti a învins cu emoţii pe Victoria Brăneşti cu scorul de 3-1 (1-0), luni seara, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a 33-a, penultima a Ligii I Bergenbier la fotbal.

Elis Bakaj (2) a deschis rapid scorul, dar Victoria a oferit o replică serioasă şi a reuşit egalarea prin Sorin Ispir (58), dintr-un penalty scos de Nicolae Zuluf în faţa lui Ştefan Bărboianu. Dinamo a revenit în avantaj prin golul lui Djakaridja Kone (65), dar Victoria a ratat ocazii mari de gol la 1-1. Ionel Dănciulescu (83) a parafat victoria gazdelor, chiar dacă Dinamo a jucat din minutul 75 în 10 oameni, după ce portarul Bălgrădean l-a faultat pe Zuluf în postură de ultim apărător. În locul său a intrat fundaşul Ştefan Bărboianu, deoarece antrenorul Ioan Andone făcuse toate schimbările. Interesant este că Bărboianu are un frate mai mic, Ionuţ, care este portar.
Dănciulescu a marcat la meciul cu numărul 450 în Liga I.
Fostul dinamovist Florentin Petre a jucat la Victoria din minutul 55, la ultimul său sezon ca fotbalist. Din vară, Petre va ocupa o funcţie administrativă la Dinamo.
Fraţii Bordeanu, Alin (portar titular la Victoria) şi Valeriu (fundaş la Dinamo) au ratat duelul direct, dinamovistul nefiind în lot pentru acest meci.

Steaua Bucureşti a învins pe FCM Tg. Mureş

Steaua Bucureşti a învins pe FCM Tg. Mureş cu scorul de 1-0 (1-0), luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 33-a, penultima a Ligii I Bergenbier la fotbal.
Unicul gol al partidei a fost reuşit de Nicolae Dică (25, foto), dintr-un penalty acordat de arbitrul Marius Avram în urma unui duel între Lorand Szilagyi şi stelistul Janos Szekely, la limita careului. Dică i-a dedicat golul fostului stelist Mihai Neşu, accidentat grav săptămâna trecută şi care riscă să rămână paralizat.
Steaua a terminat meciul în 10 oameni, după ce sârbul Martinovic a fost eliminat în minutul 80. Martinovic intrase pe teren în minutul 63, în locul bulgarului Valentin Iliev

Universitatea Craiova a retrogradat

Universitatea Craiova a retrogradat din punct de vedere matematic în liga a doua de fotbal, după ce a remizat la Bistriţa, cu Gloria, 1-1 (0-1), luni seara, în etapa a 33-a a Ligii I Bergenbier.
Gloria a deschis scorul prin Marius Curtuiuş (35), iar Universitatea a egalat prin Dorel Stoica (67).
Pentru a se salva, Universitatea avea nevoie de victorie la Bistriţa şi de un succes în ultima etapă, coroborat cu un eşec al Gloriei la Victoria Brăneşti. Înaintea ultimei runde, Universitatea rămâne la cinci puncte de Gloria, prima echipă de deasupra liniei retrogradării.
Alături de Universitatea au retrogradat în liga a II-a Sportul Studenţesc, Victoria Brăneşti şi Unirea Urziceni.
Universitatea a retrogradat pentru prima oară în istoria sa în 2005, revenind după în an în prima ligă. Universitatea a acumulat în tur 20 de puncte, iar în retur doar 10. În acest sezon, Universitatea a avut cinci antrenori: Aurel Ţicleanu (etapele 1-5 şi 30-31), Victor Piţurcă (6-18), Nicolo Napoli (19-23), Laurenţiu Reghecampf (24-29), George Biţă (32-34).