Acasa Sport-AutoSport Gimnasticǎ – CM Nanning, finalǎ aparate: Larisa Iordache argint la sol, locul 5 la bȃrnǎ

scris de Laurentiu Banches
1 afisari

Larisa Iordache a cucerit medalia de argint în concursul de sol al CM de gimnastică artistică din orașul chinez Nanning, a doua sa medalie, după argintul obținut la individual compus.

Gimnasticǎ - CM Nanning, finalǎ aparate: Larisa Iordache argint la sol, locul 5 la bȃrnǎ (foto:sportfm.ro)

Gimnasticǎ – CM Nanning, finalǎ aparate: Larisa Iordache argint la sol, locul 5 la bȃrnǎ (foto:sprtfm.ro)

Medalia de aur la sol a fost cucerită de Simone Biles (SUA), cu 15,333 puncte, indubitabil eroina acestor campionate mondiale, cu 4 medalii de aur și una de argint (la sărituri), din 6 posibile, ceea ce poate fi o idee despre modul în care a fost gândit și este concretizat noul cod de punctaj, axat pe acrobatică și mai puțin pe elementele gimnice și pe prezentarea artistică. Bronzul a fost adjudecat de rusoaica Aliya Mustafina, cu 14,733 puncte, ea reușind această performanță din postura de ultimă concurentă, dovadă că i-a revenit stăpânirea de sine.

Ȋn finala la bȃrnǎ, Larisa Iordache s-a clasat doar pe locul 5, medalia de aur fiind cucerită de  aceași Simone Biles (SUA), potrivit Agerpres. Larisa Iordache a intrat a şasea în finala de duminică de la bârnă, dar a căzut de pe aparat, evoluţia ei fiind notată cu 14,066, cu care s-a clasat pe locul 5. Medalia de aur a fost câştigată de Simone Biles (SUA) 15,100, urmată pe podium de Bai Yawen (China) 15,033 şi de Aliya Mustafina (Rusia) 14,166.