Acasa rss 1asig Halep – Petkovic, scor 6-2, 7-6, în semifinala Roland Garros

Halep – Petkovic, scor 6-2, 7-6, în semifinala Roland Garros

17 afisari

UPDATE: Cea mai bună jucătoare română de tenis a momentului, Simona Halep, s-a calificat în premieră într-o finală de Mare Șlem, joi, la Roland Garros, după ce a învins-o pe Andrea Petkovic (Germania/N. 28), cu 6-2, 7-6 (4).

Simona Halep se află la un singur meci distanță de prima finală de Grand Slam. Aceasta poate veni chiar în locul cel mai drag pentru reprezentanta noastră, care a fost campioana junioarelor la Paris, în 2008.

Halep - Petkovic, semifinala Roland Garros

După victoria obținută miercuri în fața Svetlanei Kuznetsova, românca va reveni pe teren la doar 24 de ore distanță. Următoarea adversară va fi Andrea Petkovic din Germania, jucătoare clasată pe poziția a 27-a în lume.

Petkovic a reușit să se califice în semifinale în urma succesului de miercuri, obținut cu 6Simona Halep s-a calificat în finala de la Roland Garros
-2,6-2, în fața italiencei Sara Errani.

Va fi cea de-a patra întâlnire directă dintre sportiva din Germania și Simona, iar Halep conduce cu 2-1 la general. Ultimele două meciuri au fost adjudecate de ea, ambele în 2013: 6-3, 6-3 în finala de la Nurnberg și 7-6, 6-3, în primul tur de la Tokyo. 24-7 este bilanțul Simonei în acest an, în timp ce adversara sa a câștigat 21 de meciuri și a pierdut 11 seturi a cedat Halep în drumul spre semifinale, fiind singura jucătoare prezentă în careul de ași fără vreun act cedat în primele 5 partide

Duelul câștigat la Nurnberg, în urmă cu 12 luni, a reprezentat primul titlu din cariera Simonei. La acea dată, constănțeanca era la limita primelor 50 de locuri, însă apoi a urmat o perioadă de vis, în care a câștigat alte 6 titluri și a ajuns pe poziția a 4-a WTA.

În cazul unui succes în meciul de joi, Simona va urca pe locul 3 WTA și va deveni prima jucătoare din România care va ocupa o poziție pe podiumul mondial. Atât Petkovic, cât și reprezentanta noastră se află la prima calificare în semifinalele unui turneu de Grand Slam.

Dacă va învinge, Halep va deveni a treia românca în finala de la Roland Garros, după Florența Mihai, învinsă în 1977, și Virginia Ruzici, campioană în 1978 și finalistă în 1980. Prima semifinală a zilei va fi cea dintre Maria Sharapova șiEugenie Bouchard, cu începere de la ora 16:00.

Partida decisivă pentru finala de la Roland Garros, dintre Simona Halep și Andrea Petkovic, va avea loc joi după-masa, pe arena Philippe Chatrier, după ora 17:00 si poate fi urmarita video live stream aici sau aici.