Acasa Sport-AutoSport Handbal – Liga Campionilor: HCM Constanta – MKB Veszprem 23-27

Handbal – Liga Campionilor: HCM Constanta – MKB Veszprem 23-27

scris de Ziua Veche
4 afisari

Campioana Romaniei la handbal masculin HCM Constanta a fost invinsa duminica, la Buzau, de campioana Ungariei MKB Veszprem, scor 27-23 (12-9), in mansa tur a optimilor de finala din Liga Campionilor.

Dupa momentele emotionante din debut, cand peste 2000 de fani au scandat numele lui Marian Cozma, cele doua formatii au inceput meciul propriu-zis, unul cu miza pentru fiecare. Echilibrul a dominat tabela in primele minute, dar treptat, oaspetii au pus stapanire pe joc, avand un avantaj constant de 1-2 goluri (5-7, min. 12). HCM nu s-a lasat, egaland rapid, 7-7 (min. 14), dar a suferit si o pierdere importanta, cand Toma a fost tamponat puternic de Sulici, primind ingrijiri chiar pe teren. Golgeterul campioanei Romaniei a fost scos pe brate de Adzici, dar a revenit pe teren dupa opt minute. Totusi, MKB Veszprem a ramas la „timona” pana la pauza (8-11, min. 24), iesind la vestiare in avantaj, 9-12, dupa o prima repriza mai saraca in goluri, in care s-a pus accentul mai mult pe aparari extrem de agresive. Cititi mai multe pe prosport.ro.