Acasa Sport-AutoSport Indian Wells. Simona Halep – Carla Suarez Navarro, scor 5-7, 6-1, 6-1 (video)

Indian Wells. Simona Halep – Carla Suarez Navarro, scor 5-7, 6-1, 6-1 (video)

15 afisari

Simona Halep (23 de ani, locul 3 WTA)s-a calificat în semifinalele turneului de la Indian Wells, după ce a învins-o în trei seturi pe Carla Suarez Navarro (26 de ani, locul 13 WTA), scor 5-7, 6-1, 6-1.
Simona Halep poate juca în semifinale cu Serena Williams, dacă americanca de pe locul 1 mondial o învinge pe Timea Bacsinszky (Elveţia), locul 26 WTA şi cap de serie numărul 27, într-o partidă care va avea loc de la ora 4:00, tot pe arena centrală
Partida dintre Simona Halep (23 de ani, locul 3 WTA) și Carla Suarez Navarro (26 de ani, locul 13 WTA) contează pentru sferturile de finală de la Indian Wells.

Simona Halep - Carla Suarez Navarro

Simona Halep – Carla Suarez Navarro

Următoarea adversară a Simonei va fi Carla Suárez Navarro, cap de serie nr. 12, care a trecut de britanica Heather Watson în trei seturi, cu 7-6 (5), 3-6, 6-1.

Halep și Suárez Navarro (26 ani, 13 WTA) au câștigat fiecare patru meciuri, dar iberica a obținut și o victorie fără joc, anul trecut, când Simona a declarat forfait la meciul programat în optimi la Roma.

Simona a învins în 2012, în primul tur la Miami, cu 6-7 (5), 6-3, 6-3, și în primul tur la Tokyo, cu 6-2, 6-3, în 2013 în semifinale la s-Hertogenbosch, cu 6-3, 6-2, și la New Haven, în optimi, cu 3-6, 6-4, 6-1.

Jucătoarea spaniolă a câștigat în 2010 la Barcelona, în primul tur, cu 6-4, 3-6, 6-3, în 2011 la US Open, în turul al doilea, cu 3-6, 6-2, 6-2, în 2012, din nou la Barcelona, cu 6-4, 6-1, în sferturi, în 2013, în primul tur la Roland Garros, cu 3-6, 6-2, 6-2.

”Am jucat de multe ori contra ei. Fiecare meci a durat cam trei ore și mă aștept la o partidă dificilă. Știu cum joacă și voi încerca să fiu agresivă și să joc rapid. Voi face totul pentru a câștiga și sunt sigură că voi avea șansa mea”, a precizat Halep.