Acasa Sport-AutoSport Indian Wells. Simona Halep – Karolina Pliskova, scor 6-4, 6-4 (video)

Indian Wells. Simona Halep – Karolina Pliskova, scor 6-4, 6-4 (video)

2.571 Afisari

SIMONA HALEP s-a impus cu 6-4, 6-4 şi s-a calificat în sferturile de la Indian Wells, acolo unde va evolua împotriva Carlei Suarez Navarro

5-4! Game Pliskova! Cehoaica şi-a făcut cu emoţii serviciul şi a rămas în meci, după ce s-a impus la avantaj! Simona Halep va servi pentru accederea în sferturile competiţiei

5-3! Game Halep! Simona a jucat perfect şi în acest game, la capătul căruia a crezut că a câştigat şi partida, îndreptându-se spre fileu! Românca e la un joc de avansarea în sferturi

4-3! Re-break Halep! Simona e din nou în faţă, după ce şi-a ridicat vizibil nivelul jocului şi a dominat clar raliurile cu Pliskova, cea care a făcut şi prima dublă greşeală a setului secund

3-3! Break Pliskova! Halep a condus cu 40-30, dar a făcut două duble greşeli şi Karolina a convertit prima şansă de break din setul al doilea. A fost şi primul game în care Simona a arătat semne de nervozitate, lovind cu racheta de pământ

3-2! Game Pliskova! Halep nu are nicio şansă atunci când cehoaicei îi merge serviciul. Karolina s-a impus la 0 şi a întrerupt seria de trei game-uri câştigate de româncă

3-1! Game Halep! Simona îşi consolidează break-ul, după un joc care a avut nevoie de trei egalităţi pentru a decide câştigătoarea. Halep a reuşit şi un as din al doilea serviciu şi a avut parte de ajutorul fileului

2-1! Break Halep! Simona a ajuns repede la 40-0, după ce a oferit două puncte fantastice. Pliskova a revenit la 30-40, dar game-ul s-a încheiat cu o dublă greşeală

1-1! Halep face primul game al setului 2, unul în care a fost condusă cu 30-0 şi a câştigat patru puncte consecutive

SETUL 2: Pliskova începe tare al doilea set. După ce Halep a făcut două break-uri în primul set, Karolina se impune la 0 pe propriul serviciu

6-4! Set Halep! Simona câştigă primul set, după un game în care s-a impus la 0 şi pe care l-a terminat cu un as

5-4! Game Pliskova! Cehoaica a jucat fără greşeală în game-ul 9. Serviciul i-a funcţionat perfect. Karolina a cerut time out pentru ajutorul antrenorului, înainte ca Halep să servească pentru câştigarea primului set

5-3! Game Halep! Simona îşi consolidează break-ul, după ce se impune la 30. Pliskova a făcut alte trei greşeli neforţate, riscând foarte mult la retur

4-3! Break Halep! Simona se impune la 30 în al şaptelea game al primului set! Pliskova a servit de două ori cu al doilea serviciu şi a făcut o dublă greşeală, dar şi două greşeli neforţate

3-3! Game Halep! Simona a servit bine şi a surprins-o pe Pliskova cu două lovituri în diagonală, cu backand-ul. Halep s-a impus la 15

3-2 Pliskova! Cehoaica şi-a câştigat game-ul la serviciu, după ce sportivele au ajuns la egalitate, 40-40. Halep a oferit cel mai frumos punct al jocului, dar nu s-a putut opune primului serviciu al Karolinei

2-2! Break Pliskova. Halep îşi pierde serviciul la 0. Karolina a fost jucătoarea mai agresivă şi a profitat de două greşeli neforţate ale româncei, care a făcut şi o dublă greşeală

2-1! Break Halep! Simona face primul break al partidei. Românca se impune la 0 pe serviciul Pliskovei, unul dintre cele mai consistente din circuitul feminin

1-1! Game Halep. Simona câştigă primul game al meciului, la avantaj, unul în care a servit un as şi a făcut o dublă greşeală! Românca a fost condusă cu 30-0

SETUL 1: 1-0 Pliskova! Jucătoarea din Cehia îşi face serviciul, chiar dacă Halep a condus cu 30-15
Simona Halep (23 de ani, locul 3 WTA) o înfruntă pe Karolina Pliskova (23 de ani, locul 15 WTA), în jurul orei 23:30, în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells, dotat cu premii totale în valoare de 5,381,235 dolari

Indian Wells. Simona Halep - Karolina Pliskova

Indian Wells. Simona Halep – Karolina Pliskova

Această partidă, de pe terenul 3, este precedată de două meciuri din cadrul turneului ATP, Robin Haase – Lukas Rosol, de la ora 20.00, urmat de Gilles Simon – Michael Berrer. În funcţie de durata acestor partide, întâlnirea Halep – Pliskova ar putea avea loc în jurul orei 23.30.

Halep, 23 de ani, şi Pliskova, care va împlini sâmbătă tot 23 de ani, s-au mai întâlnit în finala de la Dubai, din luna februarie, când sportiva noastră s-a impus cu scorul de 6-4, 7-6 (4). Învingătoarea partidei de azi va juca în sferturile de finală împotriva câştigătoarei meciului Carla Suarez Navarro (Spania, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 12) – Heather Watson (Marea Britanie, locul 43 WTA).

Calificarea în sferturi este recompensată la Indian Wells cu un premiu de 112.270 de dolari şi cu 215 de puncte WTA. La ediţia precedentă, Simona Halep a atins faza semifinalelor competiţiei, însă indiferent de rezultatele pe care le va mai înregistra la acest turneu, ea îşi va păstra locul pe podiumul WTA.