Acasa Sport-AutoSport La Liga. Atletico – Barcelona, scor 0-1 (video)

La Liga. Atletico – Barcelona, scor 0-1 (video)

5 afisari

Barcelona este noua campioană a Spaniei! Catalanii au bifat al 23-lea titlu în Primera Division după victoria de pe „Vicente Calderon”, 1-0 cu Atletico.

Messi a avut șansa deschiderii scorului în minutul 33, însă argentinianul a nimerit transversala din lovitură liberă. Fără gol în acest sezon, Dani Alves putea înscrie cu un șut de la distanță, dar Oblak a salvat în minutul 45.

Omul care aducea titlul pentru Atletico în urmă cu exact un an pe Camp Nou le-a dat emoții catalanilor în minutul 52. Coroana de campioană a fost așezată pe fruntea catalanilor de Messi, care a înscris după o combinație cu Pedro (66).

Barcelona a devenit campioană cu o etapă înaintea finalului și visează la tripla campionat – cupă – Champions League. Jucătorii lui Luis Enrique au declanșat sărbătoarea chiar pe terenul celor de la Atletico, iar victoria Realului de la Espanyol, 4-1, a devenit astfel inutilă.

Barcelona are ocazia să sărbătorească al 23-lea titlu din istoria clubului chiar pe terenul echipei care s-a încoronat anul trecut pe Camp Nou.

La Liga. Atletico - Barcelona (live video)

La Liga. Atletico – Barcelona (live video)

În 2014, tot pe 17 mai, Atletico Madrid a cucerit primul său titlu după 18 ani de secetă, în urma unui egal în ultima etapă de pe terenul catalanilor, pe care îi eliminaseră şi în sferturile UEFA Champions League.

Barça s-a revanşat în acest sezon, în care a învins-o pe Atletico de trei ori – o dată în La Liga şi de două ori în sferturile Cupei Spaniei.

O victorie pe Vicente Calderon i-ar asigura titlul echipei lui Luis Enrique înaintea ultimei etape şi ar completa o săptămână perfectă, care a adus şi calificarea în finala UEFA Champions League.

Catalanii nu vor să amâne până în ultima etapă cucerirea unui nou titlu, mai ales că, în perioada următoare, vor avea de disputat şi cele două finale, în UCL şi Cupa Spaniei. Tocmai din acest motiv, tehnicianul grupării blaugrana va folosi cea mai bună echipă pe Calderon.

Aproape sigur nu va lipsi nici Luis Suarez, care a fost schimbat la pauza meciului cu Bayern, din cauza unor dureri la coapsă, dar care s-a antrenat normal sâmbătă.

De cealaltă parte, trupa lui Diego Simeone va încerca să-şi asigure matematic locul 3, care garantează prezenţa în următoarea ediţie a UCL, chiar dacă un succes duminică seară menţine vii speranţele la titlu ale rivalilor de la Real Madrid.

Antrenorul argentinian a anunţat la conferinţa de presă de sâmbătă că Fernando Torres va fi titular împotriva victimei sale preferate. De-a lungul carierei, El Nino a marcat 9 goluri în 14 meciuri împotriva catalanilor.

ECHIPELE PROBABILE

Atletico: Oblak – Juanfran, Miranda, Godin, Siqueira – Arda Turan, Gabi, M. Suarez, Koke – Griezmann, Torres

Antrenor: D. Simeone

Barcelona: Bravo – Alves, Pique, Mascherano, Alba – Rakitic, Busquets, Iniesta – Messi, Luis Suarez, Neymar

Antrenor: L. Enrique