Liga 1, etapa 16. ASA Tg Mureș - Astra, 0-0 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Liga 1, etapa 16. ASA Târgu Mureș – Astra Giurgiu, scor 0-0 (rezumat video)

Liga 1, etapa 16. ASA Târgu Mureș – Astra Giurgiu, scor 0-0 (rezumat video)

0 afisari

ASA Târgu Mureş este singura echipă neînvinsă în Liga I, pe teren propriu, după primele 16 etape scurse din acest sezon. Trupa lui Cristi Pustai a terminat la egalitate, 0-0, meciul cu Astra.

Enache a avut prima şansă a oaspeţilor de a marca, dar şutul său de la 25 de metri nu a prins cadrul porţii lui Stăncioiu (18). Lovitura de cap a lui Gabi Mureşan nu şi-a găsit ţinta (38) şi Ben Youssef l-a pus la încercare pe portarul gazdelor la ultima fază a primei reprize.

În actul secund, Laurenţiu Rus a fost aproape de un autogol, dar mingea trimisă de fostul dinamovist s-a scurs pe lângă poarta lui Lung (77). Constantin a ratat ultima şansă a meciului în prelungirile partidei.

S-a terminat 0-0 şi gazdele rămân pe locul şase în Liga I, la egalitate de puncte cu Astra (5), care are un golaveraj mai bun.
Duminica seara, de la ora 18:00, ASA Tg. Mures primeste vizita celor de la Astra, intr-un meci din etapa a 16-a a Ligii 1.

Liga 1, etapa 16. ASA Târgu Mureș - Astra Giurgiu

Liga 1, etapa 16. ASA Târgu Mureș – Astra Giurgiu

După 15 etape, cele două echipe au o linie de clasament identică, adunând câte șapte victorii și cinci remize, iar în dreptul eșecurilor având câte trei.
Și apărările se aseamănă, Astra primind 12 goluri, iar Târgu Mureș 11. Totuși, pe teren propriu, trupa lui Pustai este o adevărată forță, câștigând șase dintre cele șapte meciuri jucate până acum și primind un singur gol.

Și meciurile directe îi avantajează pe jucătorii gazdelor, care nu au pierdut niciodată cu Astra, obținând două victorii și două remize.