Acasa Sport-AutoSport Liga 1, etapa 17. Steaua – CSMS Iasi, scor 1-0 (video)

Liga 1, etapa 17. Steaua – CSMS Iasi, scor 1-0 (video)

12 afisari

Obligați să intre pe teren cu numele și emblema acoperite, steliștii i-au luat tare pe oaspeții de la CSMS Iași, în ultima etapă a turului Ligii 1. Adi Popa a șutat în bară, după doar 25 de secunde din meciul de pe Ghencea.

Replica moldovenilor a venit de la Dobre, dar Arlauskis a fost la post (5). Chipciu l-a încercat și el pe portarul Grahovac, fără noroc, însă (6).

Nici Keșeru nu l-a putut învinge pe bosniac (15). Atacantul Stelei a înscris până la urmă, dar dintr-un ofsaid semnalizat corect de la margine (35). Chipciu a mai irosit o ocazie pentru roș-albaștri în repriza a doua (57). Ieșenii puteau da lovitura în minutul 76, dar mingea s-a scurs pe lângă poarta lui Arlauskis.

Trimis în atac în ultimele minute, fundașul Szukala l-a salvat pe Costel Gâlcă – a înscris cu capul, după o greșeală din defensiva Iașiului (94). Faza a adus și eliminarea lui Grahovac, aflat la al doilea ”galben”.

În ultimul minut, Prepeliță a văzut și el al doilea galben și a fost eliminat (96).

Steaua întâlnește de la ora 18:00, pe teren propriu, CSMS Iași, în ultima etapă a turului de campionat. În urma deciziei ÎCCJ,

Liga 1, etapa 17. Steaua - CSMS Iasi

Liga 1, etapa 17. Steaua – CSMS Iasi

Steaua va evolua în echipamentul de deplasare și fără sigla clubului pe piept.
Steaua se simte perfect in postura de lider la o distanta de 7 puncte de locul 2 ocupat de CFR Cluj iar acum 5 etape au suferit a doua infrangere cu 0-1 pe terenul lui Targu Mures.

Pe teren propriu au reusit sa stranga 19 puncte dupa ce s-au impus de 6 ori iar ultimul meci l-au castigat cu 2-0 in fata Brasovului. Etapa trecuta au castigat cu 2-0 pe terenul lui FC Botosani si vin dupa o alta deplasare dar in sferturile Cupei Romaniei unde s-au impus cu 1-0 pe terenul Craiovei datorita golului inscris de Rusescu din penalti.
CSMS Iasi este pe locul 16 in clasament si nicio victorie astazi nu ar scoate-o din zona locurilor retrogradabile. Moldovenii vor avea insa o misiune foarte grea, mai ales ca au 5 infrangeri in 8 deplasari in acest sezon, iar defensiva lor este cea mai slaba din Liga 1 in acest sezon.