Acasa Sport-AutoSport Liga 1, etapa 23. U. Craiova – Astra, scor 0-0 (rezumat video)

Liga 1, etapa 23. U. Craiova – Astra, scor 0-0 (rezumat video)

21 afisari

CS Universitatea Craiova și Astra Giurgiu au terminat la egalitate, 0-0, sâmbătă, pe stadionul ”Extensiv” din Bănie, într-un meci din etapa a 23-a a Ligii I de fotbal.

CS Universitatea a ajuns la 17 meciuri consecutive fără înfrângere în campionat (10 victorii, 7 egaluri).

Seria din actualul sezon a început, după eșecul cu Astra din tur (0-5), cu o victorie acasă cu Oțelul Galați (1-0), a continuat cu succese în deplasare (2-0 cu Universitatea Cluj) și acasă (1-0 cu ASA Tg. Mureș), au venit apoi egalurile cu Dinamo (1-1 la București) și acasă cu Concordia Chiajna (1-1). A urmat o serie de cinci victorii consecutive, 3-2 cu FC Brașov (deplasare), 2-1 cu FC Botoșani (acasă), 3-1 cu CSMS Iași (deplasare), 2-0 cu Rapid și 2-0 cu Ceahlăul Piatra Neamț (ambele în Bănie). În ultimul meci din tur, CSU Craiova a remizat în deplasare cu CFR Cluj (0-0). În retur a debutat cu victoria de la Târgu Jiu (1-0), la care se adaugă egalurile cu Steaua (0-0, acasă), FC Viitorul (1-1, deplasare) și Gaz Metan (1-1, acasă), victoria de la Ploiești (2-1 cu Petrolul) și egalul cu Astra (0-0).

Gazdele au cerut penalty în min. 78, când șutul lui Thaer Bawab a fost respins cu mâna de Seidu Yahaya din propriul careu.

Astra a jucat în zece oameni din minutul 74, când polonezul Hubert Wolakiewicz a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben. Jucătorul debutase în Liga I în minutul 50 al partidei, primind cartonașe galbene în minutele 62 și 74.

Echipa din Bănie a prezentat la debutul meciului un banner cu mesajul ”Vrem să muncim! Stop rezilierii unilaterale”, pe care se aflau siglele Asociației Fotbaliștilor Amatori și Nonamatori (AFAN) și sindicatului mondial al fotbaliștilor, FIFPro.

De la ora 15:30, CS U Craiova și Astra se întâlnesc în primul meci al zilei din Liga 1, etapa 23. Oltenii traversează o perioadă excelentă și nu au mai pierdut de 16 etape, în timp ce Astra este o formație total schimbată după venirea lui Dorinel Munteanu.

Liga 1, etapa 23. U. Craiova - Astra

Liga 1, etapa 23. U. Craiova – Astra

Dintre echipele de top, doar Petrolul a învins la Craiova, scor 2-0. ASA a pierdut cu 0-1, în timp ce Steaua a încheiat la egalitate în Bănie, 0-0.

În tur, Astra s-a impus categoric în fața celor de la CS U, scor 5-0, după o triplă a lui Budescu, Bukari și Enache reușind și ei să puncteze în meciul de la Giurgiu. A fost cea mai dastrică înfrângere a craiovenilor din acest sezon.

În etapa trecută, Astra a învins-o pe Rapid, 2-0, în timp ce trupa lui Săndoi și Cârțu a plecat cu toate punctele de la Ploiești, după victoria obținută în fața Petrolului, 2-1.