Acasa Sport-AutoSport Liga 1, etapa a 10-a: ASA Tȃrgu Mureș – CFR Cluj, scor 2-0 (video)

Liga 1, etapa a 10-a: ASA Tȃrgu Mureș – CFR Cluj, scor 2-0 (video)

0 afisari

ASA Târgu Mureş a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia CFR Cluj, în ultimul meci din cadrul etapei 10 a Ligii I.

Cu un nou tehnician pe banca, in persoana lui Cristi Pustai, gazdele au zburdat pe teren si si-a ingenuncheat adversarul cu cate o lovitura in fiecare repriza. Hora, minutul 44 si N;Doye, minutul 77 au adus o victorie de mare calibru in fata unei echipe care va avea un cuvant greu de spus in lupta pentru castigarea titlului.

În minutul 35, Goga a ratat o lovitură de la 11 metri, dictată de arbitrul Marius Avram, după un fault al lui Susici asupra lui Hora. Şutul lui Goga a fost apărat de Felgueiras.

În minutul 43, Zicu i-a pasat lui Hora, care a marcat cu un şut plasat de la circa 10 metri, din poziţie centrală, dintre Susici şi Larie.

În mintul 77, Ousmane N’Doye a înscris spectaculos cu un şut puternic de la 25 de metri. Senegalezul a lovit balonul cu piciorul stâng, mingea a lovit bara dreaptă a porţii lui Felgueiras, aproape de vinclu, apoi a ricoşat în plasă.

Derby-ul ardealului dintre ASA Tȃrgu Mureș și CFR Cluj se va disputa luni, 6 octombrie, de la ora 21:00.

Liga 1, etapa a 10-a: ASA Tȃrgu Mureș vs CFR Cluj

Ȋn mod surprinzǎtor, deși ASA Tȃrgu Mureș a avut un ȋnceput de sezon bun, aflȃndu-se pe locul 7 ȋn acest moment ȋn Liga 1, antrenorul Adrian Falub a fost ȋnlocui de Cristian Pustai. Nu mai puţin de 6 jucători din lotul ASA au evoluat în anii precedenţi şi la CFR (Eduard Stăncioiu, Javier Velayos, László Sepsi, Ioan Hora, Gabriel Mureşan şi Claudiu Voiculeţ), aceștia contribuind la cele 3 victorii și o remizǎ realizatǎ ȋn meciurile disputate pe teren propriu ȋn acest sezon.

CFR Cluj a arǎtat ȋn acest sezon cǎ este o forțǎ a campionatului avȃnd 7 victorii ȋn 9 etape și același numǎr de puncte cu Steaua.Echipa lui Miriuţă a obţinut 9 puncte în ultimele 3 partide susţinute în deplasare.Doar Steaua şi Pandurii au luat puncte CFR-ului în acest sezon, care a primit până acum gol în partidele jucate la Târgu Mureş cu ASA.