Acasa Sport-AutoSport Liga 1, etapa a 14-a: U Cluj – Petrolul, scor 0-3 (video)

Liga 1, etapa a 14-a: U Cluj – Petrolul, scor 0-3 (video)

8 afisari

Petrolul a oprit seria de partide fără gol marcat și a făcut spectacol pe Arena Clujului. „Lupii galbeni” s-au impus cu 3-0 în fața Universității Cluj și rămân în lupta la titlu.
Elevii lui Gheorghe Mulțescu n-au avut milă de „studenții” lui Ogăraru și până la pauză au punctat de două ori. Mai întâi Tamuz a vrut să apară pe genericele TV și l-a lăsat fără reacție pe Niculescu, înlocuitorul lui Veselovsky, accidentat înaintea partidei.
Degringolada din defensiva clujenilor a continuat. Skvorc și Mușat s-au dat cap în cap, Alcenat a profitat de greșeala acestora, a pătruns în careu și l-a executat pe Niculescu. Șut puternic sub bară și era 0-2 la pauză.
Pentru ca show-ul să fie complet, Albin a pus cireașa pe tort, cu o altă execuție superbă, chiar dacă Ogăraru a mutat de două ori la pauză și a forțat o egalare ca în meciul cu Viitorul.
Petrolul le-a stricat petrecerea “Şepcilor Roşii”! La aniversarea a 95 de ani de la înfiinţare, clujenii n-au reuşit să le facă suporterilor o victorie drept cadou. Mai mult, elevii lui George Ogăraru au fost net depășiți de către adversari, care s-au impus la scor de forfait.

Primul care a ameninţat poarta lui Niculescu a fost Astafei, însă Toto Tamuz avea să fie cel care a deschis scorul. Același fotbalist a ieșit la rampă în prelungirile primei reprize, când i-a pasat decisiv lui Sony Alcenat pentru golul de 2-0.

La reluarea meciului, Mengolo o putea readuce pe Universitatea în joc, dar bara l-a salvat pe Pecanha. La cealaltă poartă, Juan Albin a fost ajutat de bară la golul de 3-0. Pe final, ambele formaţii mai puteau marca, dar “U” Cluj – Petrolul s-a terminat 0-3. În timp ce “lupii galbeni” se menţin pe podium, “Şepcile Roşii” nu reuşesc să iasă din zona retrogradării.

U Cluj primeste, sambata, 8 noiembrie, vizita celor de la Petrolul Ploiesti, in cadrul celei de-a 14-a etape a Ligii 1. Meciul are loc pe Cluj Arena, de la ora 20:30, si este transmis live de LOOK TV.

Liga 1, etapa a 14-a: U Cluj – Petrolul

U Cluj ocupa, dupa 13 etape, locul 12 in Liga 1, cu 13 puncte. U Cluj a acumulat, pana in prezent, 3 victorii si 4 remize, fiind invinsa de 6 ore. Astfel, in prezent, U Cluj ocupa ultimul loc din Liga 1 care o mentine in primul esantion si in sezonul urmator, insa se afla la egalitate de puncte cu prima echipa aflata pe un loc retrogradabil, Ceahlaul Piatra Neamt.
Echipa lui Ogăraru e pe locul 12, cu 13 puncte. Petrolul, 25 de puncte, e obligată să câștige pentru a continua lupta pentru primele locuri în Liga 1. Oaspetii de la Petrolul Ploiesti se afla, inainte de aceasta etapa, pe locul 3 al Ligii 1, cu 25 de puncte. Petrolul a reusit sa obtina pana acum 7 victorii si 4 egaluri, fiind invinsa de 2 ori. La diferenta de doar un punct fata de echipa CFR Cluj, care ocupa locul 2 in Liga 1, Petrolul poate spera sa ia fata echipei ardelene, daca se va impune in fata marilor rivali ai feroviarilor.

Acest meci ar putea fi ultimul pentru Gigi Mulțescu la echipa ploieșteană. Tehnicianul care i-a luat locul lui Răzvan Lucescu are ofertă de la o formație din zona arabă și ar putea pleca.

Echipe probabile:

U Cluj: Veselovsky – Ciupe, Neag, Skvorc, Mușat – Cristocea, Lungu, Viveiros, Gravenberch – Mengolo, Lemnaru

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Gerson, Satli – de Lucas, Teixeira – Priso, Albin, Astafei – Tamuz