Liga 1, etapa a 9-a: CFR – "U" Cluj, 1-0 video | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Liga 1, etapa a 9-a: CFR Cluj – „U” Cluj, scor 1-0 (video)

Liga 1, etapa a 9-a: CFR Cluj – „U” Cluj, scor 1-0 (video)

18 afisari

CFR Cluj a învins pe Universitatea Cluj cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, în ultimul meci din etapa a 9-a a Ligii I de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost marcat de portughezul Tiago Lopes (90+4), cu puține secunde înaintea ultimului fluier. Lusitanul, care intrase pe teren în minutul 66 în locul lui Antonio Jakolis, a marcat primul său gol în Liga I.

”U” a jucat din minutul 34 în zece oameni, atacantul camerunez Mengolo primind al doilea cartonaș galben pentru simulare. ”Șepcile roșii” au pierdut toate cele trei meciuri de când antrenor a fost numit George Ogăraru.

Între cele două echipe s-au jucat 29 de partide, CFR obținând 14 victorii, iar ”U” doar 4, în timp ce alte 11 jocuri s-au încheiat nedecis.

Derby-ul Clujului, CFR – Universitatea, care se va disputa  luni, 29 septembrie, de la ora 21.00, poate duce echipa gazdǎ pe primul loc ȋn Liga 1 ȋn caz de victorie.

Liga 1, etapa a 9-a: CFR Cluj vs „U” Cluj (

Dupǎ un debut mai slab al CFR-ul ȋn acest sezon, gazdele acestei partide au reușit sǎ-și revinǎ și se aflǎ pe locul 2 cu 19 puncte dupǎ 8 etape. In acest sezon au suferit o singura ȋnfrȃngere care a avut loc cu 6 etape ȋn urmǎ pe teren propriu cu 0-1 ȋn fața campioanei și actualului lider Steaua.

Universitatea Cluj a strȃns 8 puncte ȋn primele 8 etape din Liga 1, aflȃndu-se pe locul 12. Ȋn ultima etapǎ au pierdut pe teren propriu cu 0-2 ȋn fata echipei CS U Craiova, dar ȋn 16-imile Cupei Romȃniei au reușit sǎ elimine pe FC Bihor la penaltiuri.

Pentru a putea urmǎri partida dintre CFR Cluj și Universitatea Cluj ȋn direct prin video livestream puteți accesa unul dintre linkurile de aici, aici sau aici.