Acasa Sport-AutoSport Liga 1, restanțǎ etapa a 2-a: Astra – Steaua, scor 1-1 (video)

Liga 1, restanțǎ etapa a 2-a: Astra – Steaua, scor 1-1 (video)

0 afisari

Astra Giurgiu este ”campioană de toamnă” în Liga I de fotbal, după ce a terminat la egalitate, 1-1, cu Steaua București, sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci restanță din etapa a 2-a.

Astra a deschis scorul în min. 35, prin Gabriel Enache, dar Steaua a restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize, prin Fernando Varela (45+1). Steliștii și-au creat mai multe ocazii de gol în acest meci, prin Cristian Tănase (5), Alex Chipciu (10), Adrian Popa (22), dar a avut șanse bune și în partea secundă. Astra a avut ocazii mari în min. 63 (Bukari) și 73.

Antrenorul Stelei, Laurențiu Reghecampf, a fost trimis în tribună de arbitrul Istvan Kovacs pentru proteste, acuzând un fault la un jucător stelist la faza premergătoare golului înscris de Astra. Steaua încheie sezonul de toamnă pe locul al treilea, dar cu două meciuri mai puține decât Astra Giurgiu (locul 1) și Petrolul (locul 2). Miercuri, Steaua învinsese Astra cu 3-1 pe Arena Națională din Capitală

Dubla dintre Astra Giurgiu și Steaua din Liga 1 continuǎ sȃmbǎtǎ, 21 decembrie, de la ora 18:30, cȃnd echipele de pe pozițiile 1 și 3 se ȋntȃlnesc ȋntr-o restanțǎ din etapa a 2-a.

Liga 1, restanțǎ etapa a 2-a: Astra Giurgiu vs Steaua Bucuresti

Astra Giurgiu nu a reuşit să evite înfrângerea pe „National Arena”, fiind învinsă cu scorul de 3-1 de Steaua. Echipa lui Daniel Isăilă a egalat în repriza secundă, după care nu a mai jucat nimic şi a pierdut. Giurgiuvenii au în continuare un avans de 3 puncte faţă de stelişti şi deocamdată singura satisfacţie este că se află deasupra lor în clasament.

Steaua ar putea pleca în vacanţa de iarnă  pe primul loc, cu condiţia să o învingă pe Astra la 3 goluri diferenţă. E puţin probabil să se întâmple acest lucru, dar victoria este o posibilitate, iar echipa lui Reghecampf nu vrea să se bazeze pe cele 6 puncte din restanţele cu Concordia Chiajna şi „U” Cluj pentru poziția de lider ȋn clasament. Astra Giurgiu – Steaua va fi ultimul meci calendaristic din anul 2013. Această partidă ar fi trebuit să se dispute la sfârşitul lunii iulie, dar cele două cluburi au solicitat LPF amânarea, fiind angrenate în preliminariile Europa League, respectiv Ligii Campionilor.