Acasa Sport-AutoSport Liga Campionilor: Benfica – Zenit, scor 2-0 (VIDEO)

Liga Campionilor: Benfica – Zenit, scor 2-0 (VIDEO)

1 afisari

Benfica Lisabona, fosta adversară a Oţelului Galaţi, s-a calificat marţi seara în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins formaţia rusă Zenit St. Petersburg cu scorul de 2-0 (1-0), într-un joc disputat pe ”Estadio da Luz”, în manşa a doua a optimilor.

Uruguayanul Maxi Pereira (45+1) şi Nélson Oliveira (90+3) au marcat golurile gazdelor, în prelungirile celor două reprize, după ce Zenit se impusese cu 3-2 în tur. Benfica atinge pentru prima oară sferturile Champions League după sezonul 2005/06.  Programul meciurilor din manşa a doua a optimilor de finală:

Miercuri 7 martie (21h45), FC Barcelona (Spania) – Bayer Leverkusen (Germania)3-1, APOEL Nicosia (Cipru) – Olympique Lyon (Franţa)0-1
————————————-

Benfica Lisabona primeste vizita celor de la Zenit St. Petersburg. Ruşii s-au impus la limită în tur, scor 3-2, şi vor avea o misiune dificilă pe „Da Luz”, acolo unde Benfica vrea să răstoarne rezultatul în faţa a peste 50.000 de spectatori.

Benfica - Zenit, Liga Campionilor

Benfica Lisabona este cotată cu şanse mai mari pentru a caştiga acest meci şi totodată pentru a se califica mai departe, în ciuda faptului că au pierdut în tur scor 3-2.Echipa din Lisabona a impresionat în acest sezon atat pe plan extern, în UEFA Champions League, cat şi în campionatul intern, însă lucrurile s-au schimbat drastic odată cu meciul tur de la St Petersburg, astfel Benfica Lisabona stricandu-şi un număr de 11 meciuri caştigătoare consecutive, iar mai mult decat atat în campionat adaugand un singur punct din ultimele trei etape.Pablo Aimar este suspendat pentru meciul din această seară, în timp ce Garay şi Yannick Djalo lipsesc, de asemenea, din cauza unor accidentări

Echipe probabile: Benfica: Moraes, Emerson, Vitor, Luisao, Pereira, Witsel, garcia, Gaitan, Nolito Cesar, Cardozo. Zenit: Malafeev, Lukovic, Lombaerts, Hubocan, Anyukov, Zyryanov, Denisvov, Fayzulin, Shirokov, Lazovic, Kerzhakov