Acasa Sport-AutoSport Liga, etapa 9. Pandurii – Gaz Metan Medias, scor 1-2 (video)

Liga, etapa 9. Pandurii – Gaz Metan Medias, scor 1-2 (video)

13 afisari

Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă pe teren propriu de Gaz Metan Mediaș, scor 2-1, într-un meci din etapa 9 a Ligii I.

În minutul 14 al partidei cu Gaz Metan, fosta echipă a lui Pustai, Eric şi Breveld, cipriotul Paraskevas a deviat nefericit, în propria poartă, centrarea lui Buzean.

Aproape imediat, în minutul 17 putea veni desprinderea, dar Muth a trimis cu capul peste poartă, din doi metri. Cu trei minute înainte de finalul reprizei, englezul Jordan Robertson a marcat al treilea său gol în Liga I după o greşeală uriaşă a lui Mingote.

După o oră de joc, Buchta a avut un reflex salvator în minutul 60 la lovitura de cap a lui Paraskevas. Buzean (64) a tras bine din lovitură liberă, dar nu l-a putut învinge pe Mingote. În minutul 87, Eric a creat faza din care Buleică a reaprins speranţele gorjenilor.

Gazdele puteau egala în prelungiri, dar Călin Cristea (92) şi Rubio au trecut pe lângă gol. Pandurii – Gaz Metan s-a terminat 1-2, iar ardelenii au bifat a treia victorie consecutivă în campionat şi primul succes din istorie la Târgu-Jiu.

Golurile au fost marcate de Paraskevas ’14 (autogol) şi Robertson ’42 pentru învingători, respectiv Buleică ’87 pentru Pandurii.

0-1: Paraskevas deviază mingea cu capul în propria poartă, după o lovitură liberă a oaspeţilor.

0-2: Robertson înscrie cu un şut de la aproximativ zece metri, după o eroare a lui Mingote.

1-2: Buleicã reduce din diferenţă cu un şut de la marginea careului mic.

Liga I, etapa 9. Pandurii vor avea de înfruntat, pe teren propriu, de la ora 17.00 pe Gaz Metan Medias. Gorjenii au nevoie de toate cele trei puncte pentru a rămâne în linia fruntasă din Liga I.

Liga , etapa 9. Pandurii - Gaz Metan Medias

Pandurii vrea toate cele trei puncte din meciul de acasă cu Gaz Metan Mediaş. Gorjenii au nevoie de victorie pentru a rămâne în plutonul fruntaş din Liga 1, aşa că nimeni nu concepe un alt rezultat. Cristi Pustai știe și valoarea echipei de la Mediaș. Va fi un meci cu emoții, cel puțin pentru tehnicianul Pandurilor și pentru brazilianul Eric, pentru că vor înfrunta fosta lor echipă. Antrenorul pandurilor, Cristi Pustai ştie bine echipa din Mediaş. A jucat 8 ani la echipa din localitate pe postul de atacant și până în luna ianuarie a acestui an a antrenat-o, aşa că ştie la ce să se aştepte. Cristi Pustai nu va putea să-i aibă la dispoziție pe toți jucătorii pe care-i dorea la meciul cu Gaz Metan Mediaș, lotul având de suferint din cauza accidentărilor și suspendărilor. Predescu şi Matulevicius au probleme medicale şi Paul Anton a acumulat prea multe cartonaşe galbene. Mai sunt şi alţi jucători care acuză unele probleme medicale. Matulevicius şi Paulinho au ieșit accidentați după meciul cu Farul Constanța.