Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 12: FC Brasov – CS U Craiova, scor 2-3 (video)

Liga I, etapa 12: FC Brasov – CS U Craiova, scor 2-3 (video)

scris de A.A.
3 afisari

CS Universitatea Craiova a învins pe FC Brașov cu scorul de 3-2 (2-0), vineri seara, sub Tâmpa, într-un meci din etapa 12-a a Ligii I de fotbal.

Oaspeții au deschis scorul prin fundașul Bogdan Vătăjelu (32), jucător de piciorul stâng, cu un șut de la peste 25 de metri, cu dreptul, care l-a înșelat pe portarul Florin Iacob. Pentru Vătăjelu a fost primul gol în Liga I.

CS Universitatea și-a majorat avantajul în finalul primei reprize, prin iordanianul Thaer Bawab (45), care a dejucat pasul la ofsaid al brașovenilor și l-a învins pe Iacob cu un lob. Bawab a înscris primul său gol pentru formația craioveană.

FC Brașov a făcut o repriză secundă mult mai bună, a avut o bară, prin Bruno Madeira (49), și a redus din diferență în minutul 70, prin Marian Constantinescu, dintr-un penalty acordat ușor de arbitru, în urma unui contact între portarul Cristian Bălgrădean și Liviu Ganea. Brașovenii au restabilit egalitatea prin Ganea (79), care a profitat de o ieșire neinspirată a lui Bălgrădean.

Echipa din Bănie a marcat golul victoriei prin Nuno Rocha (82), după o minge respinsă de Iacob, surprins de șutul lui Brandan. Jucătorul din Insulele Capului Verde a marcat primul gol în Liga I.

Argentinianul Brandan a comis henț în propriul careu în prelungirile partidei (90+3), dar arbitrul nu a acordat lovitură de pedeapsă.

Universitatea a ajuns la al șaselea meci consecutiv fără înfrângere (patru victorii, două egaluri), în timp ce ”stegarii” au pus capăt unei serii pozitive de cinci meciuri (trei victorii, două egaluri).

Liga I, etapa 12. FC Brasov si CS Universitatea Craiova se vor intalni, in aceasta seara, de la ora 21:00, in al doilea meci al etapei.

Liga I, etapa 12: FC Brasov – CS U Craiova (live video)

Ambele formații vor incerca sa-si extinda invincibilitatea, ele pierzand ultima partida in urma cu sase etape. “Stegarii” se afla pe locul 8 cu 16 puncte, in timp ce oltenii sunt pe locul 10, cu trei puncte mai putine decat brasovenii.

Comisia de Disciplină a FRF l-a suspendat o etapă pe stoperul FC Braşov, Ricardo Machado, pentru cartonaşul roşu primit în Giuleşti în partida cu Rapid.

Va lipsi în continuare atacantul Mugurel Buga, care este accidentat. Veteranul “stegarilor” s-a accidentat în meciul cu CSMS Iaşi şi nu a putut juca nici în Giuleşti cu Rapid.

“Braşovul este o echipă matură, cu jucători care evoluează de mult timp împreună, cu personalitate, cum sunt Cătălin Munteanu, Serginho ori Grigorie. Noi, ca lot, suntem peste FC Braşov. În plus, trecem printr-o perioadă bună, aşa că ne propunem să aducem puncte. Sperăm ca la ora jocului noi să fim echipa mai montată, mai concentrată”, a declarat antrenorul oltenilor, Emil Săndoi.

Echipele probabile:

FC Braşov: Fl. Iacob – Străuţ, Diogo Santos, Leko, Serginho – Şt. Grigorie, Bruno Madeira, C. Munteanu, Aganović – Constantinescu, L. Ganea

CSU Craiova: Bălgrădean – S. Achim, Frăsinescu, Acka, Vătăjelu – Târnăcop, Madson, Brandán, Bancu – Curelea, Bawab