Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 17: Otelul Galati – Steaua, scor 1-1 (video)

Liga I, etapa 17: Otelul Galati – Steaua, scor 1-1 (video)

2 afisari

Oțelul și Steaua București au terminat la egalitate, 1-1 (0-1), duminică seara, la Galați, într-un meci din etapa a 17-a a Ligii I de fotbal, ultima a turului.

Steaua a deschis scorul spre finalul primei reprize, prin Fernando Varela (37), în urma unei lovituri libere executate de Alex Bourceanu. Internaționalul din Insulele Capului Verde a marcat primul său gol în tricoul Stelei. Oțelul a reușit egalarea prin tânărul Alexandru Tudorie (77), cu capul, din centrarea lui Ciprian Milea. Tudorie (17 ani) intrase doar un minut mai devreme pe teren, în locul lui Laurențiu Iorga.
Oțelul a mai avut o ocazie mare în prima repriză, prin Iorga, șutul său fiind scos de portarul Ciprian Tătărușanu (34). Steaua a ratat prin Alex Chipciu (34), care a tras în plasa laterală.
În finalul jocului (83), arbitrul Iulian Dima a dictat penalty pentru gazde în urma unui duel între Paul Pîrvulescu (Steaua) și Marquinhos (Oțelul), dar a revenit asupra deciziei în urma semnalizării arbitrului asistent Miclos Istvan Nagy. Henrique (90) a irosit ocazia de a marca golul victoriei pentru gazde.
Înaintea meciului, directorul general al Oțelului, Narcis Răducan, i-a oferit jucătorului Gabriel Paraschiv un buchet de flori și tricoul cu numărul 10, cu prilejul retragerii din activitate a fostului căpitan al gălățenilor.
Acesta a fost primul punct cucerit de Oțelul cu antrenorul german Ewald Lienen la cârmă, după trei eșecuri în campionat și unul în Cupa României (0-2 cu Steaua, în Ghencea).  Steaua este la al patrulea egal consecutiv în campionat, unul acasă și trei în deplasare (toate 1-1). Steaua rămâne pe locul al treilea în clasament după acest rezultat.

Ultimul meci al zilei in Liga 1 se va disputa duminica, de la ora 21:00, la Galati, intre Otelul si Steaua, partida contand pentru etapa cu numarul 17

Liga I, etapa 17: Otelul Galati - Steaua

La 3 zile după întâlnirea din Cupa României Timișoreana, încheiată cu victoria campioanei en titre, Oțelul Galați și Steaua București se întâlnesc din nou, de această dată la Galați, în etapa a 17-a a Ligii 1.

Formația lui Laurențiu Reghecampf are 31 de puncte acumulate în 13 partide și are nevoie de o victorie la malul Dunării pentru a nu pierde contactul cu Petrolul (34 de puncte din 17 meciuri) și Astra (35 de puncte din 15 meciuri), grupările care ocupă în acest moment primele două poziții ale clasamentului. La ultima vizită pe stadionul Oțelului, Steaua n-a reușit decât un rezultat de egalitate, 1-1. Szukala a marcat pentru campioana României în minutul 63 în timp ce Sârghi a stabilit scorul final în prelungirile partidei.

Reghecampf se va putea baza în meciul de la malul Dunării și pe Cristi Tănase, decarul roș-albaștrilor lipsind de pe teren în partida din Cupa României Timișoreana din cauza unei contracturi musculare. Din echipa Stelei va lipsi însă Adi Popa, suspendat.

De partea celalată, Ewald Lienen caută prima victorie într-un meci oficial pe banca moldovenilor. Campioana din 2011 a pierdut toate cele 4 partide cu neamțul de 60 de ani pe bancă și e pe loc retrogradabil în Liga 1, cu doar 14 puncte acumulate în 16 etape. Gălățenii nu se vor putea baza pe Antunes, exclus din lot și nici pe accidentații Sevillano și Cojoc însă în lotul roș-alb-albașrilor se vor afla Zaharia și Costin.