Liga I, etapa 18. Dinamo - Steaua, 3-1 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 18. Dinamo – Steaua, scor 3-1 (video)

Liga I, etapa 18. Dinamo – Steaua, scor 3-1 (video)

16 afisari

Dinamo a învins-o pe Steaua cu scorul de 3-1 (0-0), duminică seara, pe Stadionul Dinamo din București, în cadrul etapei a 18-a a Ligii I, aceasta fiind prima victorie a dinamoviștilor în derby-ul fotbalului românesc în ultimii patru ani.

Dinamo a făcut o repriză secundă foarte bună, marcând trei goluri în urma unui joc pragmatic, prin Fernando Varela (autogol, 56), Antun Palic (67) și Eddy Harlem Gnohere (84). Steaua, care a făcut un joc foarte slab, a reușit golul de onoare în prelungiri, prin Nicolae Stanciu (90+2).

Dinamo nu o mai învinsese pe Steaua din aprilie 2011, când câștiga cu 1-0 în Ghencea.

Prima repriză a fost una anostă, fără prea multe acțiuni de poartă, în care Dinamo s-a apărat bine și a încercat să dea lovitura pe contre, iar Steaua s-.a chinuit să construiască, fără a avea însă claritate în joc. Prima ocazie a partidei a fost semnată de dinamovistul Paul Anton (26), al cărui șut de la 25 de metri a fost respins de Niță. Trei minute mai târziu, Stanciu a avut o oportunitate bună, dar a reluat slab din 14 metri, fără probleme pentru Cerniauskas.

Steaua a început repriza secundă cu o ratare uriașă a lui Adi Popa, care a trimis mult pe lângă poartă cu stângul, de la doar 8 metri (51).

La scurt timp, Dinamo a dat lovitura la capătul unui contraatac purtat de noul intrat Gavrilă, care a centrat în fața porții, portarul Niță a ratat intervenția, iar mingea s-a lovit de Varela și a intrat în poartă: 1-0 (56).

Dinamo și-a majorat avantajul în min. 67, când, tot în urma unei faze pornite de la Gavrilă, Guilherme a respins greșit, iar Palic a trimis în plasă de la circa 17 metri: 2-0.

Steaua a avut o replică palidă, Stanciu reluând slab centrarea lui Guilherme (77), fără probleme pentru portar.

Gazdele au marcat și al treilea gol, în min. 84, când Gavrilă a centrat, iar Gnohere a reluat imparabil din mijlocul careului: 3-0.

Steaua a forțat golul de onoare pe final, dar Stanciu a nimerit bara din lovitură liberă (89), același jucător reușind să înscrie în prelungiri, cu un șut de la circa 22 de metri (90+2).

De menționat că fostul internațional Mirel Rădoi, antrenorul de facto al Stelei, a părăsit terenul arătând degetul mijlociu spectatorilor de la tribuna a doua, care i-au cerut demisia la finalul partidei.

Dinamoviștii au pătruns pe teren cu un banner pe care scria ”Respect Reșița”, în semn de susținere pentru fotbaliștii echipei CS Metalul Reșița (liga a doua), neplătiți de mai multe luni.

După episodul 134 din derby-ul Dinamo — Steaua în campionat, Dinamo are 46 de victorii, Steaua 41, iar 47 de meciuri s-au încheiat la egalitate, steliștii având încă avantaj la golaveraj, cu 182-177.

În tur, scorul a fost egal, 0-0. În acest sezon al Ligii I, Dinamo este la a doua victorie consecutivă, după două eșecuri la rând. Steaua are doar o victorie în ultimele cinci partide din campionat (două eșecuri, două egaluri).

De la ora 20:30, ”eternul derby”, Dinamo – Steaua, de pe arena Ștefan cel Mare, un meci important atât pentru orgoliul ”Câinilor Roșii”, fără victorie în fața Stelei de 12 meciuri, din 25 aprilie 2011, cât și fiindcă ambele echipe încearcă să recupereze cât mai puncte față de liderul Astra, până în play-off. În tur s-a consemnat o remiză, scor 0 – 0.

Liga I, etapa 18. Dinamo - Steaua

Liga I, etapa 18. Dinamo – Steaua

Dinamo și Steaua s-au clasat pe unul dintre primele două locuri ale clasamentului de 77 de ori în istoria fotbalului românesc, iar cele două cluburi însumează 44 de titluri de campion. Au jucat în total 54 finale de Cupa României şi Cupa Ligii Adeplast, de 36 de ori reuşind să obţină victoria în ultimul act. Au strâns împreună 471 de meciuri în competiţiile internaţionale. 67 din cei 86 de fotbalişti cu prezenţe pentru România la ultimele opt turnee finale au provenit de la singurele formaţii care nu au retrogradat niciodată din Liga 1 Orange! Cifre, performanţe, istorie, toate în două cuvinte – „UNICUL DERBY!”

Steaua-Dinamo, cel mai întâlnit duel în fotbalul românesc, a ajuns în faţa celei de a 134-a confruntări din campionat şi a 160-a în toate competiţiile! Diferenţele de locuri şi puncte, cele legate de teren, ba chiar şi de bugete, toate acestea nu-şi mai găsesc rostul la ora meciului, atunci când fiecare echipă încearcă să ofere proprilor fani victoria, una fără egal pentru cei implicaţi sufleteşte. Din această dorinţă s-au născut dueluri memorabile, rivalităţi, prietenii, poveşti cărora an de an li se alătură altele noi. În aşteptarea unui nou episod, facem o reconstituire a celor șapte decate, prin care încercăm să vedem cum şi-au împărţit dominaţia una asupra celeilalte, dar şi asupra fotbalului românesc.
„Suntem pregătiți pentru acest meci foarte important pentru noi. Nu avem altă alternativă în afara victoriei, ținând cont de situația din clasament. Pe mine mă interesează să câștigăm acest meci pentru a ne păstra șansele de a ne califica în play-off”, a spus Mircea Rednic.
De partea cealaltă, Dumitru Dumitriu a admis că Steaua are mari probleme de efectiv, însă susține că roș-albaștrii vor profita de punctele slabe ale marii rivale.

„Este o problemă. Am avut neşansa să pierdem doi jucători importanţi, Tahar şi Chipciu, suspendaţi, pe lângă ceilalţi accidentaţi. Cred că portarul al doilea în situaţia aceasta (n.r. Cojocaru) îşi va reveni şi va fi pe bancă, dar pe ceilalţi nu ne putem baza.”