Liga I, etapa 19. Steaua - Astra, 0-1 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 19. Steaua – Astra, scor 0-1 (video)

Liga I, etapa 19. Steaua – Astra, scor 0-1 (video)

7 afisari

Astra Giurgiu a învins campioana Steaua București cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, în deplasare, într-un meci desfășurat în Complexul Sportiv “Nicolae Dobrin” din Pitești, în etapa a 19-a Ligii I de fotbal.

Astra a dat lovitura la ultima fază a meciului (90+5), când fundașul Valerică Găman a marcat cu o lovitură de cap de la circa 12 metri, în urma unui corner executat de Fernando Boldrin.

În prima repriză, Steaua a dominat teritorial și a ratat o mare ocazie de gol, prin Adrian Popa (28), scăpat singur cu portarul Lung jr. Oaspeții au cerut penalty la un duel între Fernando Varela și Boldrin (18), dar arbitrul nu a acordat lovitura de pedeapsă.

Steaua a suferit o lovitură în prima repriză, după ce internaționalul Alex Chipciu s-a auto accidentat și a trecut înlocuit în minutul 29.

După pauză, oaspeții au avut prima oportunitate, la un șut-centrate al lui De Amorim (54), respins de portarul Niță. Steaua a replicat cu o fază aproape identică (54), cu Breeveld în prim plan.

Giurgiuvenii și-au mai creat două ocazii de gol, prin Boldrin (75) și Budescu (76), dar de fiecare dată Niță s-a opus, jucătorii Astrei cerând din nou penalty la acțiunea lui Budescu.

Steaua putea înscrie golul victoriei în minutul 88, dar Lung jr a respins salvator șutul lui Stanciu din marginea careului.

Steaua are o singură victorie în ultimele șase etape, două egaluri și trei eșecuri, pierzând trei din ultimele patru meciuri.

Astra e neînvinsă de patru partide, dintre care a câștigat trei.

Derby-ul etapei cu numărul 19 din Liga 1 se joacă de la ora 20:30. Partida dintre Steaua și Astra va avea loc la Pitești, pe stadionul Nicolae Dobrin, acolo unde campioana și-a găsit o casă după ce Arena Națională a fost închisă.

Liga I, etapa 19. Steaua - Astra

Liga I, etapa 19. Steaua – Astra

Meciul este unul extrem de important pentru formația lui Mirel Rădoi, ținând cont că vine după înfrângerea cu Dinamo din “Eternul derby”. Roș-albaștrii sunt la 7 puncte în spatele Astrei, liderul la zi din Liga 1. Chiar dacă reușete să câștige partida din această seară, Steaua nu poate să urce în clasament. Viitorul și Pandurii, formații aflate în fața roș-albaștrilor în clasament, au reușit să câștige și ambele au ajuns la cota 36.

Situația în tabăra roș-albaștrilor nu e deloc bună. Mirel Rădoi a vrut să demisioneze sâmbătă, după o vizită a patronului Gigi Becali în cantonament, dar în cele din urmă a fost convins de Valeriu Argăseală să rămână la cârma echipei. Campioana are două absențe pentru meciul de la Pitești. Muniru și Kharja sunt în continuare accidentați.

Astra Girgiu se află probabil la cel mai bun sezon din istorie. Echipa lui Șumudică e prima în Liga 1 și a câștigat 7 meciuri din ultimele 9 jucate în deplasare. Cu toate astea, giurgiuvenii s-au impus o singură dată în 11 partide jucate pe terenul Stelei. Șumudică are tot lotul valid, singurul semne de întrebare fiind în cazul lui Daniel Nicualae, care a fost accidentat și va afla abia înainte de startul meciului dacă va juca sau nu.

În tur, Astra s-a impus cu 2-0 la finalul unui meci cu cântec. Roș-albaștrii au acuzat dur arbitrajul după ce a li s-au anulat eronat 3 goluri.

EHIPELE PROBABILE:

Steaua (4-2-3-1): Fl. Niţă – Râpă, Varela, Toşca, Guilherme – Tahar, L. Filip – Ad. Popa, N. Stanciu, Chipciu – Tade
Antrenor: Mirel Rădoi

Astra (4-2-3-1): S. Lung jr. – Pedro Queiros, Geraldo Alves, Găman, Junior Morais – Boubacar, Lovin – Enache, Budescu, De Amorim (D. Niculae) – Alibec
Antrenor: Marius Șumudică