Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 20: FC Brasov – Petrolul Ploiesti, scor 1-1 (video)

Liga I, etapa 20: FC Brasov – Petrolul Ploiesti, scor 1-1 (video)

6 afisari

FC Braşov şi Petrolul Ploieşti au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), duminică seara, sub Tâmpa, într-un meci din etapa a 20-a a Ligii I de fotbal.

Braşovenii au smuls in extremis un punct, graţie golului marcat în prelungiri (90+5) de Cristi Ionescu, dintr-un penalty acordat în urma unui fault al lui Geraldo Alves la Diogo Fonseca. Petorlul deschisese scorul în min. 68, prin autogolul lui Bruno Madeira.
Meciul a marcat revenirea oficială în Liga I a lui Adrian Mutu (după 14 ani) şi Ianis Zicu, la Petrolul.

Dacă prima repriză a fost destul de echilibrată, cu puţine ocazii de gol, cea mai mare fiind lovitura liberă a lui Mutu (45+1), scoasă în corner de portarul Florin Iacob, după pauză oaspeţii au dominat jocul, profitând de faptul că aveau superioritate numerică, în urma eliminării lui Adnan Aganovic (44).
Zicu (51), Mutu (58, 59, 73) şi o altă nouă achiziţie a petroliştilor, Tamuz (81), au ratat ocazii bune de gol pentru oaspeţi.

Cele două echipe terminaseră nedecis şi în tur, pe ”Ilie Oană”, 0-0.  FC Braşov – FC Petrolul Ploieşti 1-1 (0-0), stadion „Tineretului” – Braşov .
Au marcat: Cristian Ionescu (90+5, penalty), respectiv Bruno Madeira (68, autogol).

Cartonaş roşu: Adnan Aganovic (FC Braşov, 44).

In ultima partida a zilei de duminica, FC Brasov si Petrolul Ploiesti se vor intalni de la ora 20:30, in direct pe DigiSport 1 . Va fi meciul in care Adi Mutu va juca primul meci in Liga 1 dupa 14 ani.

Liga I, etapa 20: FC Brasov - Petrolul Ploiesti

Echipele de start:
FC BRASOV: Fl. Iacob – Vagner, R. Machado, Leko, Cr. Ionescu – J. Szekely, Mateiu, Aganovici, Da Silva – Surdu, A. Cristea

PETROLUL: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Manasse, Guilherme – Hoban, De Lucas – Priso, Zicu, Morar – Mutu