Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 22. Ceahlaul – Steaua, scor 0-1 (video)

Liga I, etapa 22. Ceahlaul – Steaua, scor 0-1 (video)

5 afisari

Steaua Bucureşti a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci din etapa 22 a Ligii I, care a început cu o întârziere de 15 minute deoarece a fost nevoie de îndepărtarea zăpezii de pe terenul de joc.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Rusescu, în minutul 16, cu un şut de la marginea careului mare, după o respingere greşită a defensivei gazdelor.

În minutul 90+5, arbitrul Marcel Bîrsan i-a acordat al doilea cartonaş galben şi l-a eliminat pe Markovici (Ceahlăul Piatra Neamţ) după o fază confuză.

Ultimul meci al zilei din Liga 1 le aduce fața în față, la Piatra-Neamț, pe Ceahlăul și Steaua. Învinsă în ultimele două meciuri de Astra și Pandurii, Steaua joacă azi la Piatra-Neamț cu gândul de mări diferența față de ASA Târgu-Mureș la 7 puncte, iar Ceahlăul pare adversarul ideal pentru trupa lui Gâlcă.

iga I, etapa 22. Ceahlaul - Steaua

iga I, etapa 22. Ceahlaul – Steaua

Nemțenii conduși de Ze Maria nu au câștigat niciun meci în 2015, fiind învinși de ASA Târgu-Mureș și Dinamo și remizând cu CFR Cluj și Pandurii. Nemțenii ocupă locul 16 în clasament, cu 16 puncte strânse în 21 de etape.

Ceahlăul este totuși o echipă incomodă. În turul campionatului moldovenii s-au impus la limită în Ghencea, fiind singura formație care a reușit să câștige pe terenul Stelei până la succesul Rapidului din runda cu numărul 18. Roș-albaștrii au încheiat atunci partida cu doi oameni în minus. Înfrângerea din tur a fost prima pentru roș-albaștrii după 5 victorii consecutive obținute în fața moldovenilor.

Cu patru puncte acumulate în primele patru etape din 2015 (golaveraj 2-4), Gâlcă a devenit antrenorul cu cel mai slab bilanț la Steaua din 1981 până astăzi. Parcursul său a fost repetat în mare măsură și în urmă cu 13 ani, când Pițurcă bifa aceeași linie de clasament, dar avea un gol marcat în plus. Steaua a dezamăgit în acel sezon 2001/2002, în care a terminat doar pe locul 4 în Divizia A, la 10 puncte de campioană.

ECHIPE PROBABILE:

Ceahlăul (4-3-3): Calancea – M. Markovic, Gorea, Al. Ichim, Vaidas – Wellyson, O. Nagy, Rafael – Sialmas, Cârjan, Ștefănescu
Antrenor: Ze Maria

Steaua (4-2-3-1): Arlauskis – Papp, Tamaș, Varela, Guilherme – Prepeliță, L. Filip – Chipciu, Rusescu, Cr. Tănase – Țucudean
Antrenor: Costel Gâlcă