Liga I, etapa 22. CFR Cluj - Steaua (live video | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 22. CFR Cluj – Steaua, scor 1-1 (video)

Liga I, etapa 22. CFR Cluj – Steaua, scor 1-1 (video)

7 afisari

CFR Cluj a încheiat la egalitate cu Steaua București, scor 1-1 (0-1), duminică, pe stadionul “Dr Constantin Rădulescu”, într-un meci din etapa a 22-a Ligii I de fotbal.

Steaua a înscris prima prin Denis Alibec, care, la primul său meci pentru echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf, a transformat în minutul 16 un penalty obținut tot de el. Ciprian Deac, revenit la formația clujeană, a adus egalarea în minutul 58.

Meciul a fost de bun nivel pentru Liga I, deși desfășurarea sa a fost afectată de două valuri de ceață, unul în startul întâlnirii, celălalt în repriza secundă.

Steaua a început mai bine și a avut două ocazii mari în primele minute, prin Jakolis, fost jucător al lui CFR

Gazdele nu au avut ocazii clare în prima jumătate de oră, dar au obținut un penalty controversat în minutul 32, pentru un presupus fault asupra lui Larie. Nascimento a executat slab lovitura de la 11 metri, apărată de Florin Niță.

Alibec a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 43, pentru o simulare. Atacantul luase primul galben pentru proteste.

Steaua putea primi un penalty în ultimul minut al primei reprize, după intrarea lui Sorsa la De Amorim. După câteva zeci de secunde, Jakolis a fost din nou aproape de gol.

CFR a început mult mai bine actul secund, impulsionată de avantajul numeric, și a egalat în minutul 58, prin Ciprian Deac.

Harlem Gnohere, intrat în repriza secundă, putea înscrie în minutul 70, la primul său meci pentru Steaua.

Deac și-a lăsat echipa în zece oameni în minutul 71, când a primit al doilea galben, pentru proteste.

Bud a irosit o șansă bună în minutul 78, când a preferat un dribling în plus.

Meciul de duminică a fost important în perspectiva luptei pentru calificarea în play-off.

În clasament, Steaua este pe locul 2, cu 41 puncte, la patru lungimi de liderul Viitorul.

CFR are 31 puncte și se află pe poziția a 7-a.

Runda a 22-a programează duelul dintre CFR Cluj şi FC Steaua, un derby de tradiţie al fotbalului românesc, un duel care a oferit meciuri spectaculoase de-a lungul celor 70 de ani în care s-au confruntat de 43 de ori în campionat.

cfr_cluj_-_steauaArdelenii au pierdut doar un meci pe teren propriu din ultimele 20 de partide jucate pe prima scenă în Gruia, 0-1 cu Pandurii (28.11.2016), interval în care au mai înregistrat 11 succese şi 8 rezultate de egalitate.

Bucureştenii au pierdut ultimele trei deplasări din Liga 1 (0-1 Concordia, 1-3 Dinamo, 0-1 Astra), contraperformanţă cu care fanii “roş-albaştrilor” nu s-au mai întâlnit din toamna lui 2010, atunci când au pierdut  chiar patru meciuri la rând.

Confruntarea din Gruia le va aduce faţă în faţă pe CFR Cluj, formaţia cu cel mai bun atac – 34 de goluri marcate, şi FC Steaua, echipa cu cea mai bună apărare – 16 goluri încasate.

De asemenea, un alt aspect interesant statistic interesant este dat de faptul că se vor întâlni echipa cu cele mai multe atacuri poziţionale, FC Steaua – 86 atacuri/meci, respectiv CFR Cluj, gruparea cu cele mai multe contraatacuri – 22 contraatacuri/meci.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 43 de ori în Liga 1, de 11 ori s-au impus clujenii, de 19 ori bucureştenii, iar 13 jocuri s-au terminat la egalitate.
Steaua speră să revină pe primul loc până la startul play-off-ului şi nu concepe un pas greşit pe terenul CFR-ului, care a încheiat anul 2016 cu un punct în ultimele trei etape. În tur, CFR Cluj s-a impus pe Arena Naţională, cu 2-1.
”Atât Miriuță, cât și eu ne dorim să ne câștigăm meciurile. Cu siguranță va fi un joc deschis”, a zis Reghecampf, la conferința de presă, înainte de meci.
CFR Cluj are o echipă destul de valoroasă, părerea mea. Dacă nu mă înșel, are și golgheterul campionatului. Deci, cu siguranță, o să-i privim ca pe o echipă foarte bună”, a adăugat și Mihai Bălașa, fundașul transferat de ”roș-albaștrii” în această iarnă.
La Steaua sunt pregătiţi de debut cei trei jucători aduşi în această iarnă. Dintre Alibec, Gnohere şi Bălaşa, doar primul s-a remarcat în amicalele din Antalya, unde a înscris de trei ori. Atacantul sosit de la Astra a fost ales de Reghecampf între primii cinci căpitani ai Stelei.
”Denis este un baiat isteț, s-a integrat foarte repede la noi în echipă, a devenit un jucător important în atmosfera echipei”, a spus Reghecampf despre Alibec.
”M-am acomodat foarte bine pentru că am găsit aici niște băieți extraordinari și, să zic așa, o familie foarte unită”, a mai spus și Bălașa.
CFR Cluj – Steaua va fi în direct la Digi Sport 1, duminică, de la 20:00.
Echipele probabile:
CFR Cluj: Mincă – T. Lopes, Larie, Horj, Camora – Nascimento, Gomelt – Sorsa, Deac, Juan Carlos – C. Bud.
Antrenor: Vasile Miriuță.
Steaua: Niță – O. Popescu, Tamaș, Moke, Momcilovic – Pintlii, Muniru – Enache, Alibec, De Amorim – Gnohere.
Antrenor: Laurențiu Reghecampf.