Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 23. FC Braşov – Dinamo, scor 1-0 (video)

Liga I, etapa 23. FC Braşov – Dinamo, scor 1-0 (video)

13 afisari

FC Brașov a învins-o pe Dinamo București cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 23-a a Ligii I de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Cristian Ganea (89), dintr-o lovitură liberă, mingea ducându-se cu efect, direct în plasă, păcălindu-l pe portarul Kristijan Naumovski, fără a fi atinsă de cineva.

FC Brașov a marcat golul în condițiile în care juca din minutul 74 în inferioritate numerică, după eliminarea croatului Marko Bencun. În 92 de partide jucate între cele două echipe, FC Brașov a bifat a 25-a victorie, Dinamo având 48, în timp ce alte 19 partide s-au încheiat nedecis.

Dinamo are trei înfrângeri în ultimele sale patru partide de campionat. FC Brașov a pierdut doar un meci din ultimele cinci disputate (două victorii, două egaluri). În tur, Dinamo s-a impus cu 2-1.

Meci important in aceasta seara la Brasov, unde „stegarii” primesc vizita lui Dinamo, iar gazdele au nevoie de un rezultat pozitiv pentru a mari distanta de primul loc retrogradabil.

Liga I, etapa 23. FC Braşov - Dinamo

Liga I, etapa 23. FC Braşov – Dinamo

Dinamo a pierdut clar în fața Concordiei Chiajna, scor 0-3, iar acum echipa lui Stoican vrea să se revanșeze în fața fanilor, printr-o victorie pe terenul celor de la FC Brașov, formație aflată în lupta pentru evitarea retrogradării.

Roș-albii sunt pe locul 6 în Liga 1, la 5 puncte de un loc pe podium, în timp ce brașovenii ocupă poziția a 12-a, prima care asigură menținerea în primul eșalon, așa că au mare nevoie de cele trei puncte în duelul de sâmbătă seara, cu Dinamo.

Pe 18 octombrie 2009, Dinamo s-a impus ultima oară pe terenul adversarilor de sâmbătă, scor 1-0, după un gol marcat de Andrei Cristea, în minutul 27. De atunci, s-au înregistrat două victorii ale Brașovului și două rezultate de egalitate. Totuși, în tur a câștigat Dinamo, 2-1, după golurile marcate de Cordoș și Cosmin Matei, respectiv Aganovic.