CS U Craiova- Steaua (live video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 24. CS U Craiova- Steaua, scor 1-2 (video)

Liga I, etapa 24. CS U Craiova- Steaua, scor 1-2 (video)

7 afisari

FC Steaua București a învins-o pe CS Universitatea Craiova cu scorul de 2-1 (1-1), sâmbătă seara, pe Stadionul “Municipal” din Drobeta-Turnu Severin, într-un meci din etapa a 24-a a Ligii I de fotbal.

Craiovenii au dominat prima repriză și au avut șansa de a deschide scorul, dar bulgarul Hristo Zlatinski a ratat un penalty în minutul 12 (a apărat portarul Florin Niță), acordat pentru un fault al lui Gabriel Tamaș la Andrei Ivan.

Steaua a reușit să deschidă scorul prin Mihai Pintilii (24), dar oltenii au restabilit egalitatea zece minute mai târziu (34), același Zlatinski transformând de data aceasta o lovitură de pedeapsă acordată pentru faultul lui Tamaș la Nicușor Bancu.

În prima repriză, William De Amorim a ratat o ocazie, șutul său fiind apărat de portarul Nicolae Calancea (28), iar Bancu a avut și el o oportunitate notabilă, dar șutul său s-a dus alături de poartă (43).

Steaua a fost mai activă după pauză și a ratat o ocazie prin Marko Momcilovic (52), pentru ca spre final, Gabriel Enache (79) să înscrie golul victoriei, cu un șut printre picioarele portarului Calancea.

Suporterii Craiovei au desfășurat în tribune un banner cu mesajul “Numai stele căzătoare, într-un fotbal care moare/Doar iubirea alb-albastră a rămas să strălucească”.

Jucătorii Universității au intrat pe teren cu tricouri speciale, pe spatele lor putându-se citi hashtaguri cu cuvinte semnificative: Briceag — #lei, Bancu — #bucurie, Ivan — #istorie, Bucurică — #devotament, Acka — #onoare, Barthe — #unici, Nuno Rocha — #pasiune etc.

Fostul internațional craiovean Pavel Badea, marcatorul dublei în victoria din 1990 împotriva Stelei, a dat lovitura de start a partidei.

Craiovenii, învinși și în tur cu 2-1, sunt al a doua înfrângere consecutivă în campionat, iar în etapa viitoare o vor întâlni pe Dinamo, la București.

De la ora 20:00 pe stadionul din Drobeta Turnu Severin are loc partida din etapa 24 a ligii intai dintre CS U Craiova- Steaua.

CSU Craiova – FC Steaua

4 puncte din 27 posibile au scos oltenii din confruntările cu primele șapte clasate, dintre care nouă au fost câştigate pe teren propriu.
Steaua s-a impus în tur cu 2-1, pe Arena Națională, după o partidă încrâncenată și un penalty acordat după un henț comis de Acka la limita careului de 16m al oltenilor. A fost meciul de tristă amintire pentru Tănase. În minutul 30, atacantul de 21 ani s-a accidentat grav, ruptură de ligamente încrucișate, datorită terenului, nu în contact cu adversarul.

Liga I, etapa 24. CS U Craiova- Steaua. Evoluţiile steliştilor pe teren advers din acest sezon au fost foarte bune la începutul campionatului, când au înregistrat șase victorii şi o remiză în primele șapte deplasări, serie întreruptă la finalul anului trecut de trei înfrângeri consecutive, urmate de o remiză, 1-1 în Gruia.

Liga I, etapa 24. CS U Craiova- Steaua. Poveştile confruntărilor dintre echipele craiovene şi gruparea “roş-albastră” au început în 1964, atunci când, după o pauză de 17 ani (1947, anul retrogradării celor de la FC Craiova), fotbalul mare a revenit în “Cetatea Banilor”. Se întâmpla pe 30 august, ziua în care Ştiinţa avea să debuteze pe prima scenă chiar în faţa bucureştenilor! Experienţa oaspeţilor, cu șase titluri şi tot atâtea Cupe ale României câştigate la vremea disputării partidei, şi-a spus cuvântul, aceştia impunându-se cu 4-0, marcatori Creiniceanu, Gheorghe Constantin şi Sorin Avram (dublă).
CSU Craiova. Gigi Mulţescu e conectat deja la miza derbyului: “Miza este inestimabilă, orgoliul nu poate fi plătit, nu poate fi cântărit. Combativitatea va fi la cote maxime și sper ca și precizia noastră să fie la fel. Nu vreau să fim dominaţi de ură, fiindcă dacă urâm nu avem timp să construim. Trebuie să fim concentraţi ca și cum ar fi ultimul joc din cariera noastră. Pregătim jocul cu responsabilitate, trebuie să avem o prestaţie solidă și să câștigăm. Chiar nu doresc să-mi mai amintesc cum ne-a bătut Steaua în tur, dintr-un penalty care n-a fost. Vreau victoria în principal pentru a ne asigura prezența în play-off”.

Liga I, etapa 24. CS U Craiova- Steaua. Mulţescu a câștigat de numai 4 ori contra roș- albaștrilor, în 19 întâlniri, și are numai cuvinte de laudă pentru rivala de mâine seară: “Steaua are jucători extrem de valoroși, care pot decide jocul și în atac, și în apă- rare. Spun asta chiar dacă în primele două meciuri din acest an n-a reușit să se impună. Totuși, a avut o mulţime de ocazii, putea lejer să câștige și la Cluj, și cu Voluntari. Plaja de la agonie la extaz, de la sublim la ridicol și de la victorie la înfrângere e foarte mică. Reghe are multe soluţii la dispoziţie. Poate nu au excelat unele piese în angrenaj, dar în orice moment poate să dezvolte un joc solid”.

Liga I, etapa 24. CS U Craiova- Steaua. Războiul psihologic între CSU și Steaua a început de acum câteva zile. Oltenii au postat pe contul de Facebook o imagine cu un mesaj ironic în care apare rezultatul și numărul de spectatori de la meciul dintre Craiova – Voluntari și Steaua – Voluntari.

„Craiova – Voluntari 5-0, 2200 de spectatori. Steaua – Voluntari 2-2, 800 de spectatori”, e mesajul care apare pe imaginea publicată de cei de la CSU.