Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 24. Dinamo – FC Botoșani, scor 0-0 (rezumat video)

Liga I, etapa 24. Dinamo – FC Botoșani, scor 0-0 (rezumat video)

17 afisari

Dinamo și FC Botoșani au remizat, vineri, în cel de-al doilea meci al etapei a 24-a din Liga 1. A fost prima remiză a anului 2015 și, totodată, prima din ultimele 8 etape în dreptul roș-albilor, în timp ce moldovenii rămân fără victorie în acest an.

Pe 30 noiembrie 2014 înregistra Dinamo ultimul egal în Liga 1. Atunci, cu Dănciulescu antrenor, bucureștenii remizau tot alb și tot pe teren propriu, cu Petrolul.

Cea mai mare ocazie a echipei lui Flavius Stoican i-a aparținut golgheterului Kamil Bilinski. Proaspăt câștigător al concursului „Fotbalistul lunii” în luna martie, polonezul a lovit bara cu o lovitură de cap în minutul 33, iar în aceeași fază, peste câteva secunde, a mai fost blocat în două rânduri de portarul Curileac.

În partea a doua, intrarea lui Petre Ivanovici (53) a dinamizat flancul drept al atacului botoșănean. A centrat superb pentru ocazia lui Hadnagy, căruia i-au lipsit numai câțiva centimetri pentru a putea relua cu capul din mijlocul careului (65), apoi a fost blocat de două ori in extremis de portarul Marc: prima dată la o pătrundere în careu, după eroarea lui Bunoza (74), apoi la un lob încercat de nouarul oaspeților, care primise liber în careu, la circa 14 metri (76).

Dinamo a încheiat meciul în atac, dar Bilinski nu a reușit să învingă pe Curileac cu o reluare interesantă (90+4), iar Dorin Rotariu – intrat și el pe parcursul reprizei secunde – putea închide meciul după o preluare excelentă, dar goalkeeper-ul oaspeților a ieșit din nou salvator și l-a blocat.
După săptămâna de pauză cauzată de meciul echipei naționale, Liga 1 revine. De la ora 20:30, în Ștefan cel Mare, Dinamo primește vizita moldovenilor de la FC Botoșani.

Liga I, etapa 24. Dinamo - FC Botoșani

Liga I, etapa 24. Dinamo – FC Botoșani

Trupa lui Flavius Stoican are de luat o revanșă în fața fanilor după umilința suferită în amicalul de la Debrecen. În campionat, „câinii” sunt doar pe locul 9 în clasamentul returului și pe 6 la general. În 23 de meciuri, trupa din Ștefan cel Mare a adunat 35 de puncte și indiferent de rezultatul partidei de azi va rămâne pe locul 6 în clasament.

Stoican nu are tot lotul la dispoziție pentru meciul de azi. Stoperul Ovidiu Marc mai are de stat o etapă în urma eliminării din meciul cu Concordia Chiajna, iar fundaşul stânga Steliano Filip a primit la Braşov al 7-lea cartonaş galben din acest sezon. Vor reveni însă Matei, Lazăr și Bărboianu.

La FC Botoșani vor lipsi Croitoru, Fulop și Browne, primul fiind suspendat iar ultimii doi accidentați. Jucătorii pregătiți de Leo Grozavu au jucat de asemenea un meci amical în această scurtă pauză. FC Botoșani a fost învinsă la Tiraspol, de Sheriff, cu 2-1. În campionat, oaspeții de azi sunt pe locul 7, la 5 puncte în spatele lui Dinamo.

ECHIPE PROBABILE:
Dinamo (4-2-3-1): T. Marc – Bărboianu, Ricardo Machado, Bunoza, Serginho – N. Grigore, Elhamed – D. Rotariu, V. Lazăr, Grozav -Bilinski
Antrenor: Flavius Stoican

FC Botoșani (4-3-3): Curileac – Acsinte, Ngadeu, Tincu, Faug-Porret – Bordeianu, Vaşvari, N. Roşu – Martinus, Roussel, Hadnagy
Antrenor: Leontin Grozavu