Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 25. FC Voluntari – Steaua, scor 3-1 (video)

Liga I, etapa 25. FC Voluntari – Steaua, scor 3-1 (video)

17 afisari

FC Voluntari a produs o mare surpriză prin victoria în fața campioanei Steaua București cu scorul de 3-1 (1-0), luni seara, pe stadionul Dinamo din Capitală, în ultimul meci din etapa a 25-a a Ligii I de fotbal.

Ilfovenii au deschis scorul prin Vlad Achim (37), dar Steaua a egalat în debutul reprizei secunde, prin Adrian Popa (49). Steaua făcut un joc dezordonat, a ratat câteva ocazii bune de gol, iar pe final, FC Voluntari a dat lovitura prin ivorianul Hamed Kone (89), pe contraatac, la capătul unei acțiuni personale începută din propria jumătate de teren. Același Kone a a închis tabela de marcaj în prelungiri (90+4), profitând de apatia apărării steliste.

Steaua ar fi trebuit să primească un penalty, în minutul 14, când Laurențiu Rus a comis henț în propriul careu.

La Steaua a jucat titular Gabriel Enache (numărul 44), jucător transferat recent de la Astra. De asemenea, marocanul Houssine Kharja, care a lipsea din luna octombrie, din cauza unei accidentări, a fost introdus după pauză, deși el nu a evoluat deloc în perioada de pregătire.

În tur, Steaua s-a impus cu scorul de 3-1.

Steaua era neînvinsă de când a fost preluată de Laurențiu Reghecampf, având patru victorii consecutive. FC Voluntari are trei victorii și un eșec în ultimele patru partide.

La ilfoveni nu a evoluat niciunul din cei șase jucători împrumutați de Steaua la FC Voluntari, Jean Sony Alcenat, Alexandru Tudorie, Rareș Enceanu, Cătălin Ștefănescu, Robert Vîlceanu și Sebastian Chitoșcă.

Etapa cu numărul 25 din sezonul regulat se încheie cu partida din Ștefan cel Mare dintre FC Voluntari și Steaua, programată la ora 20:30.

FC Voluntari - Steaua

FC Voluntari – Steaua

În cazul unei victorii în această seară, Steaua se poate apropia la 4 puncte de liderul Astra. Roș-albaștrii au acumulat 43 de puncte în primele 24 de runde și au în prezent o serie de 4 victorii consecutive.
Antrenorul campioanei va reveni în această seară la un sistem 4-2-3-1, iar cuplul de închizători va fi format din Bourceanu și Pintilii,. Prezența în primul 11 al fostului căpitan din primul mandat al lui Reghecampf este practic marea surpriză din echipa de start a Stelei. Bourceanu nu a mai evoluat de aproape un an de zile, dar a realizat integral pregătirea cu formația campioană și e apt sută la sută de joc.
În echipa de start a lui Reghecampf își va face locul și Gabriel Enache, ultimul transfer al campioanei în această perioadă de mercato. Fostul jucător al Astrei va fi folosit pe postul de fundaș dreapta, acolo unde runda precedentă a evoluat Papp. Apărătorul de 26 de ani este însă suspendat. Celălalt absent al Stelei este Ferando Varela, care s-a accidentat la Chiajna.
De partea cealaltă, Ionel Ganea se află la doar al doilea meci oficial pe banca ilfovenilor. Fostul atacant a debutat cu o victorie, 2-1 la Timișoara.

Voluntari are însă un singur succes pe teren propriu în cele 12 partide jucate acasă, 1-0 cu Petrolul. Alcenat, Ştefănescu, Chitoșcă, Enceanu, Vâlceanu și Tudorie nu vor putea juca în această seară pentru ilfoveni, aceasta fiind condiția pe care Gigi Becali a pus-o în momentul în care i-a împrumutat pe cei 6.
În singurul meci direct dintre cele două formații, Steaua s-a impus cu 3-1. Golurile învingătorilor au fost marcate de Hamroun, Chipciu și Stanciu, în timp ce golul ilfovenilor a purtat semnătura lui Goossens. Reghecampf și Ganea s-au mai confruntat o singură dată din postura de antrenori. Ganea a fost învins de Reghecampf chiar la meciul de debut. Steaua a câștigat cu 1-0 disputa cu Universitatea Cluj.
ECHIPELE PROBABILE:
FC Voluntari (4-2-3-1): Bornescu – Filipov, Spahija, Țâru, Barna – Moke, V. Achim – L. Rus, H. Kone, L. Iorga – Ad. Bălan
Antrenor: Ionel Ganea
Steaua (4-2-3-1): Fl. Niță – Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovic – Bourceanu, Pintilii – Chipciu, N. Stanciu, Hamroun – Marica
Antrenor: Laurențiu Reghecampf