Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 27. CFR Cluj – ASA Tg. Mures, scor 2-2 (video)

Liga I, etapa 27. CFR Cluj – ASA Tg. Mures, scor 2-2 (video)

22 afisari

CFR Cluj şi ASA Târgu Mureş au remizat în Gruia, scor 2 – 2, la capătul unei partide spectaculoase, decise de golurile lui Férébory Doré (‘9) şi Gregory Tadé (’61), respectiv Ousmane N’Doye (’18, ’57).

Dacă ar fi câştigat, ASA, echipă care venea după 9 victorii şi 2 remize, ar fi urcat, temporar, pe primul loc în Liga I, cel puţin până la partida Stelei cu Oţelul Galaţi, de duminică.
Oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 65, după ce camerunezul Patrice Feussi a fost eliminat în minutul 65, din cauza a două cartonaşe galbene primite în decurs de 12 minute.

Dacă Férébory Doré a punctat în premieră în acest sezon, Gregory Tadé a urcat pe locul al doilea în ieraria golgheterilor, cu 12 reuşite, în timp ce Ousmane N’Doye se află pe poziţia a treia a ierarhiei, cu 11 goluri. De remarcat că senegalezul de 37 de ani al formaţiei antrenate de Liviu Ciobotariu se află la al treilea meci stagional în care izbuteşte o dublă, după cele din jocurile Ceahlăul – ASA: 1-4 (1 august) şi ASA – FC Botoşani: 2-1 (31 august).

Vineri seara, la Cluj, se disputa un meci foarte important, intre CFR si ASA Tg. Mures. Miza este mult mai mare pentru oaspeti, care sunt in lupta directa cu Steaua pentru locul 1.

Liga I, etapa 27.  CFR Cluj - ASA Tg. Mures

Liga I, etapa 27. CFR Cluj – ASA Tg. Mures

Liga 1 poate avea un nou lider după mai bine de 20 de etape. ASA Tg. Mureș poate trece pe primul loc, cel puțin până duminică seară. În cazul unei victorii în Gruia, formația lui Liviu Ciobotariu acumulează cu un punct mai mult decât campioana en titre.

Echipa din Tg. Mureș este revelația returului. Aflată la primul sezon după promovare, ASA e neînvinsă în 2015, acumulând 25 de puncte din 27 posibile. Singurul pas greșit al ardelenilor a fost la Chiajna, unde a au remizat cu ilfovenii de la Concordia.

Liviu Ciobotariu nu se va putea baza în meciul din această seară pe Gabi Mureșan și Bruno Martins. Mijlocașul român a suferit o fractură de metatarsian în timp ce Martins are o fractură de os zigomatic la ochiul drept.

De cealaltă parte, CFR Cluj speră în continuare la salvarea de la retrogradare și așteaptă să-și primească înapoi cele 24 de puncte. Fără ele, e greu de crezut că fosta campioana va putea rămâne în Liga 1. CFR are 3 înfrângeri în ultimele 4 meciuri jucate acasă și este la 10 puncte de primul loc salvator.

În lotul lui Dican vor reveni atacanții Tade și Dore. Golgheterul ardelenilor a fost suspendat în timp ce fostul atacant al Petrolului a fost plecat la Paris, acolo unde s-a căsătorit. Va lipsi în schimb Davide Petrucci, care a fost suspendat 3 etape pentru cartonaşul roşu primit în meciul cu Universitatea Cluj.

În tur ASA Tg. Mureș s-a impus pe propriul teren cu 2-0. Hora a deschis scorul în minutul 44 cu un șut din 8 metri în timp ce N’Doye a stabilit scorul final cu o execuție de excepție din afara careului de 16 metri.

ECHIPE PROBABILE:

CFR Cluj (4-2-3-1): Mincă – Jakolis, Larie, Carp, Camora – Deac, Muniru, Chanturia, Al. Păun – Dore, Tade

Antrenor: Francisc Dican

ASA Tg.Mureș (4-2-3-1): Stăncioiu – Feussi, M. Constantin, Bejan, Sepsi – N’Doye, Gorobsov – Zicu, Goga, Bumba – Manolov

Antrenor: Adrian Szabo