Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 27. Rapid – Concordia Chiajna, scor 1-0 (video)

Liga I, etapa 27. Rapid – Concordia Chiajna, scor 1-0 (video)

0 afisari

Giuleștenii s-au impus la limită la revenirea lui Bergodi pe banca tehnică. Antrenorul a spus că și Cristi Pustai are un merit pentru victorie.
Schimbarea de antrenor a produs emulația pe care și-au dorit-o cei din conducere. Motivați la fel de puternic, ca în primul meci din 2015, când au învins Steaua în Ghencea, giuleștenii au început în forță întâlnirea cu ilfovenii.

În minutul 3, Săpunaru a centrat pentru Daniel Niculae, fără vreun rezultat pe tabelă însă. Până la urmă, alb-vişiniii au deschis scorul în minutul 30. Josl a centrat pentru Niculae, care a profitat de relaxarea fostului rapidist Maftei şi i-a aşezat mingea lui Gecov pentru 1-0.

A fost a treia reuşită în Liga 1 pentru cehul adus în această iarnă. Purece a răspuns după pauză printr-un şut de la distanţă, dar tot giuleştenii au terminat în atac. Sapina a reluat pe lângă cu o lovitură de cap, iar Edu Oriol a semnat ratarea meciului în minutul 84.

Până la urmă, Rapid s-a impus și a bifat a treia victorie acasă, dar și prima după trei eșecuri consecutive.

”Mă bucură acest rezultat. Trebuie să le mulțumesc băieților pentru că un antrenor nu poate face mai mult fără disponibilitatea lor. Am încercat să schimbăm ceva, am reușit.

În prima repriză am jucat bine, agresiv, apoi am scăzut în repriza a doua, dar am avut acea ocazie de 2-0. În general, sunt mulțumit”, a spus antrenorul vișiniilor.
Cristiano Bergodi nu l-a uitat nici pe predecesorul său din Giulești.

”Și în 2007 cred că am făcut ceva, chiar dacă am stat două-trei luni, aveam o echipă foarte bună, dar eu zic că și acum avem echipă bună, dar aveau probleme cu încrederea. Se vede și munca lui Cristi Pustai în această victorie. El a pregătit bine echipa, au și fost rezultate bune la început, după care în ultima lună au apărut problemele.

Programul este dificil. Jucăm cu echipele cu care ne luptăm la retrogradare, dar și cu unele care trag la Europa League, dar dacă avem încredere în ceea ce facem se poate face treabă bună”, a conchis Bergodi.

Runda cu numărul 27 din Liga 1 se încheie cu un duel extrem de important în lupta pentru evitarea retorgradării. De la ora 20:30, Rapidul va primi în giulești vizita Concordiei Chiajna.

Liga I, etapa 27. Rapid - Concordia Chiajna

Liga I, etapa 27. Rapid – Concordia Chiajna

Acesta va fi primul meci al lui Cristiano Bergodi pe banca giuleștenilor. Italianul nu e străin de atmosfera din Giulești. A mai fost antrenor al Rapidului în stagiunea 2007-2008. Cu el pe bancă Rapidul n-a pierdut niciun meci, bifând 5 victorii și 4 remize. Bergodi a preluat echipa pe locul 16, cu 22 de puncte.

Rapidul vine după 3 înfrângeri consecutive, cu Universitatea Cluj, ASA Tg.Mureș și Dinamo. Ultima victorie a giuleștenilor datează de la meciul cu Oțelul, disputat pe 21 martie. Bergodi nu va putea conta pe Borda, Rui Miguel, N. Vasile și Martin, toți accidentați.

Concordia e pe 11, cu 30 de puncte și în runda precedentă a câștigat la limită, 2-1, disputa cu CSMS Iași, una din revelațiile returului de campionat. Marius Baciu va avea la dispoziție tot lotul în disputa care va fi arbitrată de Alexandru Tudor. Meciul tur s-a încheiat la egalitate, 0-0.

ECHIPE PROBABILE:

Rapid (4-3-3): Bornescu – Săpunaru, Sapina, Cmovs, J.Oriol – Coimbra, Gecov, Garai – Meulens, D. Niculae, E.Oriol

Antrenor: Cristiano Bergodi

Concordia (4-2-3-1): Rîmniceanu – Vagner, Maftei, R. Alves, Bucurică – Bruno Madeira, Lovin – Grigorie, Purece, F. Henrique – Welington

Antrenor: Marius Baciu
Rapid isi joaca una dintre ultimele sanse de a ramane in Liga 1, luni, seara, in ultimul meci din etapa a 27-a a Ligii 1, cu Concordia Chiajna.