Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 29. Pandurii – Dinamo, scor 3-2 (video)

Liga I, etapa 29. Pandurii – Dinamo, scor 3-2 (video)

11 afisari

Pandurii a reuşit a treia victorie din 2015 în faţa lui Dinamo, după succesele din Cupa Ligii.

Nicoară a deschis scorul pentru gorjeni în minutul 9, după devierea în bară a lui Naumovski, la reluarea lui Roman. Peste doar patru minute, Marius Niculae a marcat al treilea gol în campionat de la revenirea în Ştefan cel Mare.

Dinamo a preluat conducerea peste alte şase minute. Vasiljevic a greşit copilăreşte în faţa lui Niculae, care a pasat imediat pentru golul lui Alexe. De la meciul tur dintre cele două echipe nu mai marcase atacantul de 25 de ani.

La reluare, Mrzljak a ratat egalarea din poziţie excelentă, la pasa lui Răduţ. Debutant în Liga 1, Bogdan Şandru a marcat pentru 2-2 în minutul 55, din lovitură liberă. În minutul 79, Nistor a dat lovitura din pasa lui Anton şi s-a bucurat într-un mod inedit.

Dinamo a terminat meciul în zece, după eliminarea lui Nicolae Grigore, pentru cumul de cartonaşe galbene. Și antrenorul gorjenilor, Edi Iordănescu, a fost eliminat pe final, dar Pandurii s-au impus cu 3-2 până la urmă și Liga 2 este iar undeva departe.
Etap 29 din Liga 1 va continua in aceasta seara, de la ora 21:30. La Tg. Jiu, Pandurii primește vizita lui Dinamo.

Liga I, etapa 29. Pandurii - Dinamo

Liga I, etapa 29. Pandurii – Dinamo

Va fi al treilea meci dintre cele două echipe în 2015 și avantajul pare a fi de partea gazdelor din această seară. Pandurii a câștigat ambele meciuri din semfinalele Cupei Ligii. Gorjenii s-au impus la Tg. Jiu cu 2-1 iar în București cu 3-1.

În turul campionatului victoria a revenit formației pregătite la acea vreme tot de Flavius Stoican. Dinamo s-a impus în Ștefan cel Mare cu 3-2 la capătul unui duel în care Fai și Roman au fost eliminați iar golul victoriei a fost marcat de „câini” în mintu 92.

Pandurii are două victorii și două înfrângeri în ultimele 4 etape și au acumulat în retur 14 puncte din 33 posibile însă n-a scăpat de grijile retrogradării. Antrenorul Edi Iordănescu va avea însă mari probleme de lot pentru disputa din această seară. Pleaşcă, Erico, Paraskevas, Pintilii și Matulevicius sunt accidentați în timp ce Ungurușan este suspendat.

Nici la Dinamo lucrurile nu stau prea bine. Managerul general Daniel Stanciu şi Constantin Anghelache, consilierul lui Ionuţ Negoiţă, au încetat colaborarea cu gruparea din Ștefan cel Mare. Fabien Farnolle, portarul francez de 30 de ani, s-a despărțit și el de club, după ce a fost folosit într-un singur meci, pe vremea lui Teja.

Dinamo nu a marcat niciun gol în utlimele 3 deplasări și a câștigat ultima dată pe teren străin în prima etapă a returului. Golul lui Marius Niculae a adus cele 3 puncte din deplasarea de la Galați. Stoican nu-i va putea folosi pe Machado (accidentat) și Bărbăianu (suspendat) în timp ce Elhamed și Cosmin Matei sunt incerți.

ECHIPE PROBABILE:

Pandurii (4-3-3): Gliwa – Buleică, Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic – P. Anton, Elton da Silva, Nistor – Răduţ, M. Roman, Nicoară

Antrenor: Edi Iordănescu

Dinamo (4-2-3-1): T. Marc – C. Fai, A. Marc, Bunoza, S. Filip – Cristescu, N. Grigore – V. Lazăr, Alexe, D. Rotariu – Bilinski

Antrenor: Flavius Stoican