Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 29. Steaua – ASA Tg. Mureș (live video)

Liga I, etapa 29. Steaua – ASA Tg. Mureș (live video)

18 afisari

ASA Tg. Mureș este noul lider al Ligii I de fotbal, după ce a învins campioana Steaua București cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, pe Arena Națională din Capitală, într-un meci din etapa a 29-a.

ASA a început bine jocul și a avut o mare ocazie de gol în minutul 7, când Bumba a trimis un lob peste poarta lui Arlauskis, din poziție de finalizare. Mureșenii au continuat să evolueze cu dezinvoltură și N’Doye a tras din afara careului (19), dar mingea a fost prinsă de Arlauskis. Voiculeț (23) a tras și el pe centrul porții, fără emoții, însă, pentru goalkeeper-ul stelist.

Steaua a preluat apoi controlul jocului și Chipciu și-a creat o mare ocazie (23), cu un șut de la distanță, respins cu greu de Stăncioiu.
ASA a avut o suită de cornere, Voiculeț a centrat în fața porții, Arlauskis a ezitat, iar Zicu a scăpat de marcajul lui Tănase și a înscris ca la antrenament: 0-1 (37).

În finalul primei reprize, Steaua a mai avut o situație notabilă, dar reluarea pe spate a lui Țucudean (45+1) nu i-a dat emoții prea mari lui Stăncioiu.

Steaua a atacat în valuri în repriza secundă, dar a făcut-o previzibil, iar apărarea ardelenilor a reușit să anihileze marea majoritate a acțiunilor. Campioana a avut o ocazie bună prin Varela (5), dar mingea s-a dus alături de poartă. Țucudean a reluat din cădere (54), dar mingea a ocolit ținta.

Echipa lui Costel Gâlcă a fost aproape de egalare în minutul 73, dar mingea lobată de Iancu s-a dus peste poarta părăsită de Stăncioiu. Chipciu a șutat peste poartă în final (90+1), iar reluarea lui Țucudean a deviată în corner (90+3).

ASA a câștigat meritat, arătând că este echipa mai bună. Mureșenii au jucat fără greșeală, în timp ce Steaua a arătat ca o echipă ieșită din formă, cu jucători plafonați, fără determinare.

ASA a învins și în meciul tur, cu scorul de 1-0.

Mureșenii au ajuns la 14 partide consecutive fără înfrângere, cu un bilanț de trei egaluri și 11 victorii.

În schimb, Steaua are o singură victorie în ultimele cinci partide (un egal și trei eșecuri). Steliștii au pierdut ultimele trei partide jucate pe teren propriu.

Miercuri, de la ora 21:30, pe Arena Națională, Steaua și ASA Tg. Mureș vor disputa partida care probabil va cântări decisiv în stabilirea formației care își va ajudeca titlul de campioană în ediția 2014/2015 din Liga 1.

Liga I, etapa 29. Steaua - ASA Tg. Mureș

Liga I, etapa 29. Steaua – ASA Tg. Mureș

Liga I, etapa 29. Steaua – ASA Tg. Mureș (live video). Miza partidei din București este una enormă. Mai exact cele 20 de milioane de euro pe care viitoare campioana le poate câștiga dacă se califică în grupele UEFA Champions League. Pentru asta va trebui să treacă însă 3 tururi preliminare.

Liga I, etapa 29. Steaua – ASA Tg. Mureș (live video). Cele două combatante de azi sunt primele două clasate din Liga 1, cu 60 respectiv 59 de puncte. Steaua este lider însă n-a avut un retur prea bun de campionat. Roș-albaștrii au câștigat doar 17 puncte, spre deosebire de de adversarii de azi, care și-au trecut în cont 29.

Liga I, etapa 29. Steaua – ASA Tg. Mureș (live video). Runda precedentă ambele formații au câștigat. ASA s-a impus acasă, cu 2-1 în fața gorjenilor de la Pandurii, iar Steaua a câștigat la Cluj, cu Univeristatea. Nicușor Stanciu a fost eroul campioanei însă mijlocașul venit de la Vaslui nu va juca diseară. E suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. Pe lângă Stanciu, Gâlcă nu-i va avea nici pe Rusescu și Papp, ambii accidentați în meciul cu Oțelul de acum două etape. De cealaltă parte, Liviu Ciobotariu, are la dispoziție tot lotul.

ASA va fi susținută de aproximativ 1.500 de suporteri în partida de pe Național Arena. Oficialii Stelei speră ca până la ora meciului peste 20.000 de fani să fie în tribune chiar dacă echipa campioană nu mai beneficiază de aportul galeriei.

Liga I, etapa 29. Steaua – ASA Tg. Mureș (live video). În turul campionatului ASA s-a impus cu 1-0 însă partida a fost una cu scântei și multe greșeli de arbitraj. Axente a marcat în minutul 55 unicul gol al partidei pe care ambele formații au terminat-o cu un om în minus. Pârvulescu în minutul 89 și N’Doye în minutul 90 au fost eliminați. Tot în acea partidă, Raul Rusescu a fost accidentat grav de Gabi Mureșan, care a primit doar galben din partea centralului.

ECHIPE PROBABILE:

Steaua (4-2-3-1): Arlauskis – Râpă, Varela, Toșca, Guilherme – Prepeliță, Breeveld – Adi Popa, Chipciu, Tănase – Țucudean

Antrenor: Costel Gâlcă

ASA Tg. Mureș (4-2-3-1): Stăncioiu – Feussi, M. Constantin, Bejan, Sepsi – Gorobsov, N’Doye – Bumba, Voiculeț, Zicu – Manolov

Antrenor: Liviu Ciobotariu