Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 30. ASA Tg. Mures – Viitorul, scor 6-1 (video)

Liga I, etapa 30. ASA Tg. Mures – Viitorul, scor 6-1 (video)

68 afisari

ASA Tg. Mureș și-a consolidat poziția de lider al Ligii I de fotbal, sâmbătă, după ce a surclasat pe teren propriu pe FC Viitorul cu scorul, de 6-1 (1-0), într-o partidă din etapa a 30-a.

ASA a reușit o repriză secundă de excepție, după ce la pauză conducea doar cu 1-0.

FC Viitorul a început mai bine și și-a creat câteva situații bune de gol, având chiar și o bară, prin Nelson Bonilla (44), dar echilibrul s-a rupt în minutul 37, când oaspeții au rămas în zece oameni, după eliminarea fundașului Iulian Mamele, pentru al doilea cartonaș galben. ASA a înscris în prelungirile primei reprize, prin Ioan Hora (45+1), iar după pauză s-a dezlănțuit marcând de alte cinci ori. Hora, omul meciului, a mai punctat de două ori (53, 90+1) și a dat o pasă de gol pentru senegalezul Ousmane N’Doye (66), celelalte goluri ale mureșenilor fiind reușite de Mircea Axente (74) și Dorin Goga (86).

Golul de onoare al oaspeților a fost semnat de Bănel Nicoliță (77).

FC Viitorul nu are nicio victorie în ultimele trei partide (două eșecuri și un egal).
În tur scorul a fost egal, 0-0. ASA a reușit cea mai categorică victorie din acest campionat, iar FC Viitorul a suferit cea mai drastică înfrângere.

ASA a ajuns la 15 partide consecutive fără înfrângere (trei egaluri, 12 victorii).

ASA Tg. Mureș — FC Viitorul 6-1 (1-0), stadion „Trans Sil” — Tg. Mureș
Au marcat: Ioan Hora (45+1, 53, 90+1), Ousmane N’Doye (66), Mircea Axente (74), Dorin Goga (86), respectiv Bănel Nicoliță (77).
Cartonaș roșu: Iulian Mamele (Viitorul, 37).

Cu 6 victorii la rând pe teren propriu, acolo unde este neînvinsă în acest campionat, ASA Târgu Mureș speră să bifeze încă trei puncte și din disputa cu Viitorul, echipă care a pierdut la scor ultimul meci din deplasare, 0-3 pe terenul celor de la Oțelul.

Liga I, etapa 30. ASA Tg. Mures - Viitorul

Liga I, etapa 30. ASA Tg. Mures – Viitorul

Liviu Ciobotariu are o singură problemă de lot: nu se poate baza pe mijlocașul Claudiu Voiculeț, suspendat după meciul cu Steaua, din etapa trecută.

„Noi avem un meci foarte greu acasă, cu Viitorul. Prin prisma faptului că se joacă atât de repede faţă de meciul cu Steaua, principala noastră grijă este să ne recuperăm. Ne bazăm pe jucători cu experienţă, dar care au şi o anumită vârstă”, a spus Liviu Ciobotariu, antrenorul lui ASA.

„Dacă vom câştiga campionatul cu siguranţă ne vom întări. Eu cred că avem o echipă foarte puternică”, susține și Narcis Răducan.

De cealaltă parte, Gică Hagi nu este interesat de lupta la titlu și sugerează că meciul cu ASA, de la ora 18:30, nu este unul special.

„Noi nu avem legătură cu Steaua, noi suntem noi. Nu știu ce face Steaua cu Dinamo. Steaua e bine să-și vadă de ea. Noi nu jucăm pentru cineva, noi jucăm pentru noi”, a afirmat Hagi.

ECHIPELE PROBABILE

ASA Târgu Mureș: Stăncioiu – Feussi, M. Constantin, Bejan, Sepsi – Mureșan, N’Doye – Zicu, Hora, Bumba – Axente

Antrenor: Liviu Ciobotariu

Viitorul: Albuț – Manea, Țâru, Mamele, Mitrea – Benzar, S. Pană – Nicoliță, Fl. Tănase, Mitriță – Bonilla

Antrenor: Gică Hagi