Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 31. Steaua – Concordia, scor 2-2 (video)

Liga I, etapa 31. Steaua – Concordia, scor 2-2 (video)

6 afisari

Steaua București a terminat la egalitate cu Concordia Chiajna, 2-2 (1-0), duminică seara, pe Arena Națională, într-un meci din etapa a 31-a a Ligii I de fotbal, și a ratat șansa de a reveni pe primul loc al clasamentului.

Campioana a condus cu 1-0 la pauză, prin golul marcat de Stanciu (29), dintr-un penalty acordat pentru faultul lui Hristijan Dragarski la Alex Chipciu. Ilfovenii au egalat după pauză, prin brazilianul Fernando Boldrin (54), din penalty, după o intervenție a lui Guilherme la Daniel Florea, la limita careului. Inițial Florea a executat lovitura de pedeapsă, portarul Valentin Cojocaru a apărat, însă arbitrul Sebastian Colțescu nu-și dăduse acordul pentru executare. Concordia a preluat conducerea în minutul 63, prin golul marcat din lovitură liberă de Boldrin, cu concursul portarului Cojocaru. Colțescu a dictat în mod eronat lovitura liberă pentru henț, dar reluările de televiziune au demonstrat că Alin Toșca nu a lovit mingea cu mâna. Steaua a egalat în minutul 73, prin Gabi Iancu.

Steaua a ratat două ocazii până la final, prin George Țucudean (70) și Raul Rusescu (90+5), portarul Florin Matache apărând de fiecare dată.

Concordia, antrenată de Marius Baciu, fostul căpitan al Stelei, a luat primul său punct în duelurile cu Steaua.

Steaua rămâne pe locul al doilea, fiind acum la un singur punct de liderul ASA, care a pierdut duminică la Mediaș, 0-1 cu Gaz Metan.

Steaua nu are nicio victorie în ultimele sale patru partide jucate acasă (trei eșecuri, un egal).

Concordia are o singură victorie în ultimele cinci partide (două egaluri, două eșecuri).

În tur, Steaua s-a impus cu 1-0 la Chiajna.

FC Steaua București — CS Concordia Chiajna 2-2 (1-0), Arena Națională — București
Au marcat: Nicușor Stanciu (29 — penalty), Gabriel Iancu (73), respectiv Fernando Boldrin (54 — penalty, 63).

Steaua – Concordia Chiajna este un meci cu o miză extraordinară, în special pentru stelişti. Steaua Bucureşti a pierdut fotoliul de lider al Ligii 1, iar un succes în faţa Concordiei Chiajna, ar menţine echipa roş-albastră în lupta pentru titlu.

Liga I, etapa 31. Steaua - Concordia

Liga I, etapa 31. Steaua – Concordia

In aceasta seara de la ora 21:00, Steaua Bucuresti va juca pe National Arena impotriva celor de la Concordia Chiajna, in etapa cu numarul 31 din Liga 1.

Steaua Bucuresti vine dupa victoria reusita in fata rivalilor de la Dinamo Bucuresti, scor 3-1 si si-a refacut moralul dupa infrangerea suferita cu ASA Targu Mures. Stelistii spera acum ca adversara la titlu sa se incurce si sa castige titlul de campioana pe care il aveau acontat in urma cu 3 etape. Costel Galca nu se va putea baza pe Rusescu, Tamas si Papp care sunt incontinuare accidentati.

Concordia Chiajna a reusit etapa trecuta o victorie mare, scor 1-0, in fata celor de la Pandurii Targu Jiu. Oaspetii de astazi ocupa locul 11 in clasament cu 34 de puncte si se lupta pentru salvarea de la retrogradare pana in ultima etapa. In ultimele cinci etape, Chiajna a reusit numai doua victorii.