Etapa 5 play-off. Craiova - Steaua, 0-1 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 5 play-off. Craiova – Steaua, scor 0-1 (video)

Liga I, etapa 5 play-off. Craiova – Steaua, scor 0-1 (video)

24 afisari

FCSB a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia CS Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului şi are un avans de două puncte faţă de FC Viitorul în fruntea clasamentului Ligii I.

Unicul gol al întâlnirii de la Drobeta Turnu Severin a fost marcat de Gnohere, în minutul 73, cu o lovitură de cap de la 3 metri, după un corner executat de pe partea stângă de Tănase şi o recentrare a lui Momcilovici.

În minutul 34, Andrei Ivan a fost lovit cu cotul în ceafă de Mihai Bălaşa într-un duel aerian şi a căzut pe teren. Portarul stelist Florin Niţă a intervenit imediat şi l-a ajutat pe Ivan să nu-şi înghită limba. Atacantul Craiovei a primit îngrijiri medicale pe teren mai multe minute, şi-a revenit şi a refuzat intervenţia ambulanţei ajunse pe gazon.

CS U Craiova și FCSB se întâlnesc la Severin în etapa a 5-a din play-off.De la revenirea oltenilor în prima ligă, CS U Craiova şi FCSB s-au mai întâlnit de șase ori în Liga I, de cinci ori s-au impus roș-albaștrii, iar o partidă s-a încheiat la egalitate.

Liga I, etapa 5 play-off. Craiova - Steaua

Liga I, etapa 5 play-off. Craiova – Steaua

Liga I, etapa 5 play-off. Craiova – Steaua. Singurul punct scos de olteni în cele șase jocuri s-a consemnat pe 1 martie 2015, 0-0, pe arena de lângă Parcul Romanescu din Craiova. Ultimele două meciuri, cele din sezonul regulat 2016-2017, s-au terminat cu acelaşi scor, 2-1 pentru actuala FCSB.
Liga I, etapa 5 play-off. Craiova – Steaua. În formă maximă după victoriile cu Dinamo şi Astra, roş-albaştrii sunt motivaţi să obţină la al patrulea succes în cinci etape. Echipa pregătită de Laurenţiu Reghecampf joacă la Drobeta Turnu Severin, împotriva lui CS U Craiova.
Liga I, etapa 5 play-off. Craiova – Steaua. ”Vom merge să încercăm să ne câștigăm meciul, cu toate că știm ce ne așteaptă acolo. Am avut meciuri foarte dificile întotdeauna când am jucat la Severin”, a spus Laurențiu Reghecampf, la conferința de presă.
Liga I, etapa 5 play-off. Craiova – Steaua. Oltenii au surprins etapa trecută când s-au impus în faţa Viitorului, chiar la Ovidiu, şi sunt pregătiţi să facă o nouă victimă.
”Sigur, ei sunt favoriți, dar ne apărăm și noi și nevoile, și neamul, știi cum se spune. Și mai jucăm și acasă”, a zis și Gigi Mulțescu.
Liga I, etapa 5 play-off. Craiova – Steaua. Echipele probabile:
CS U Craiova: Calancea – Dimitrov, Kelic, Screciu, Bancu – Zlatinski, Mateiu – Gustavo, Băluță, Jazvic – Ivan.
FCSB Steaua: Niță – Pleașcă, Bălașa, Tamaș, Momcilovic – Pintilii, Muniru – Enache, Tănase, De Amorim – Alibec.