Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 6. Astra – Steaua, scor 2-0 (video)

Liga I, etapa 6. Astra – Steaua, scor 2-0 (video)

20 afisari

Astra Giurgiu a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), formația Steaua București, într-o partidă din cadrul etapei a 6-a a Ligii I de fotbal, disputată miercuri seara.

Steaua a reușit să trimită de două ori mingea în poartă, în cursul primei reprize, prin Papp și Adi Popa, însă ambele reușite au fost anulate de arbitru, prima pentru un fault în atac, iar cealaltă pe motiv de ofsaid.

Astra a reușit să deschidă scorul în repriza secundă, prin atacantul Denis Alibec, care a reluat balonul în poartă cu piciorul stâng, din interiorul careului, fructificând o pasă a lui Cristian Oros (min.51).

Alibec putea realiza dubla trei minute mai târziu, când a scăpat singur în careul Stelei și a încercat să-l dribleze pe portarul Cojocaru, care a reușit să rețină însă balonul.

Gazdele și-au mărit avantajul în urma unei lovituri de la 11 m transformată de Constantin Budescu, după un fault în careu comis de stelistul Lucian Filip asupra lui Junior Morais (min.61).

După un nou gol anulat Stelei pe motiv de ofsaid, cu un sfert de oră înainte de final, jocul se încheie cu victoria gazdelor. Astra a reușit, astfel, să câștige duelul dintre cele două reprezentante ale României calificate în play-off-ul Europa League și să urce pe prima poziție a clasamentului Ligii 1, cel puțin până joi, când sunt programate ultimele două jocuri ale etapei a șasea.

Derby-ul european, Astra – Steaua se joacă astăzi, la Giurgiu, de la 21:45. Echipa lui Şumudică nu are încă victorie acasă în Liga I, în timp ce campioana poate bifa al treilea succes consecutiv în deplasare.

Liga I, etapa 6. Astra - Steaua

Liga I, etapa 6. Astra – Steaua

Singurele echipe care mai reprezintă România în Europa League se întâlnesc în cel mai tare meci al etapei a şasea. Ajuns vara aceasta la Giurgiu, Teixeira a avut şi varianta Steaua după ce Petrolul l-a dat afară chiar înaintea unui duel cu roş-albaştrii.

„O să fie cu siguranţă un meci frumos, dar pentru mine nu e un meci special, din cauza a ce s a întâmplat”, afirmă Teixeira.

În timp ce Astra speră să câştige primul meci acasă în Liga I, Steaua lui Rădoi trage să-şi continue parcursul perfect din deplasare – a câştigat ambele meciuri afară, cu Pandurii şi Botoşani.

La fel ca şi în derby-ul cu Dinamo, Rădoi va băga în teren prima garnitură. Singurul absent este Nicuşor Stanciu, care nu şi-a revenit complet după accidentare. Faţă de meciul contra marii rivale, Steaua va avea o singură modificare în primul 11: Papp îi va lua locul lui Guilherme, aspru criticat de patron la finalul partidei cu Dinamo. Acesta va face cuplu cu Varela, în centrul defensivei, în timp ce Toşca va acoperi banda stângă a defensivei.

Echipele probabile:

Astra: Lung Jr – Queiros, Dandea, Oros, Morais – Lovin, Boldrin – Enache, Teixeira, De Amorim – Budescu

Steaua: Cojocaru – Alcenat, Papp, Varela, Toşca – Muniru, Breeveld – Adi Popa, Hamroun, Chipciu – Tade