Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 6. F.C. Viitorul – Steaua, scor 0-1 (video)

Liga I, etapa 6. F.C. Viitorul – Steaua, scor 0-1 (video)

13 afisari

Steaua București s-a impus cu scorul de 1-0 (0-0) în fața echipei Viitorul Constanța, într-un meci disputat sâmbătă la Chiajna, contând pentru etapa a 6-a a Ligii I de fotbal.

Pentru bucureșteni a marcat Gabriel Iancu din penalty în minutul 52. Viitorul a jucat în ”10” din minutul 51, după eliminarea directă a lui Bogdan Țîru pentru fault în careu, și apoi în ”9”, după ce portarul Alexandru Buzbuchi a primit cartonaș roșu în minutul 87.

Steaua a urcat pe primul loc cu 15 puncte, în timp ce Viitorul a rămas cu 3 puncte în clasament.

Duelul dintre Viitorul si FC Steaua, o intalnire care se anunta una cat se poate de interesanta in al doilea meci al zilei de sambata, in etapa 6 din Liga I la fotbal

Liga I, etapa 6. F.C. Viitorul – Steaua

Steaua se întoarce în Liga 1 după cele două partide de coșmar din ultima perioadă: înfrângerile cu Ceahlăul și Ludogorets. Primul joc după ratarea calificării în UEFA Champions League va fi disputat de echipa lui Costel Gâlcă la Chiajna, împotriva Viitorului.

Antrenorul Stelei a optat pentru o echipă mult schimbată față de cea care rata incredibil la Sofia accesul în cea mai importantă competiție europeană intercluburi.  Arlauskis, Râpă, Latovlevici, Sânmărtean sau Keșeru nu apar în primul 11 stelist, în timp ce Filip și Chipciu sunt suspendați în urma cartonașelor roșii primite în etapa trecută, pe teren propriu, cu Ceahlăul.

Echipele de start:

Viitorul: Buzbuchi – Manea, Țîru, Mamele, Mitrea – Daminuță, Pană, Nikolov – Benzar, Bonilla, Fl. Tănase. Rezerve: Balauru, Puțanu, Nedelcu, Marin, Mărkuș, Andelkovic, Cârstocea

Steaua: Cojocaru – Luchin, Szukala, Varela, Toșca – Breeveld, Prepeliță – Popa, Stanciu, Pîrvulescu – G. Iancu. Rezerve: Niță, Râpă, Neagu, Grădinaru, Keșeru, Aldea, Vîlceanu.