Liga I, etapa 8. Craiova - Steaua (live video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 8. CSU Craiova – Steaua (live video)

Liga I, etapa 8. CSU Craiova – Steaua (live video)

23 afisari

Steaua București s-a impus în deplasare în fața echipei CSU Craiova cu scorul de 2-1 (1-1), duminică în etapa a 8-a a Ligii I la fotbal.

Steaua a deschis scorul prin Stanciu, în minutul 18, scorul fiind egalat în minutul 39, când craioveanul Vătăjelu a transformat o lovitură de la 11 m. Bucureștenii au obținut victoria prin golul marcat de Tade, din penalty, în minutul 85.

Ziua de duminică în Liga 1 se deschide cu derby-ul etapei a 8-a, dintre CS Universitatea Craiova și Steaua

Liga I, etapa 8. CSU Craiova - Steaua

Liga I, etapa 8. CSU Craiova – Steaua

Craiova e prima echipă gata să profite de forma slabă a Stelei, care a pierdut cu 0-3 pe teren propriu în fața lui Rosenborg, în turul play-off-ului pentru grupele Europa League și este ca şi eliminată din cupele europene.

„Prevăd o echipă Steaua rănită în orgoliu, dar care vor încerca să remonteze ce au pierdut până acum, să își îndrepte gândirea spre campionat.”, a spus directorul tehnic al oltenilor, Sorin Cârțu.

„Avem o datorie față de suporteri și față de noi. Este foarte important să luăm cele 3 puncte să nu pierdem și să facem un meci bun acasă.”, a spus și Andrei Dumitraș, care în 2012 a jucat pentru Steaua.

Fost antrenor al Stelei, Cârţu are probleme la Craiova – CSU e în zona de play out, după ce a reuşit o singură victorie în 7 etape. Parcursul sub aşteptări a pus în pericol posturile cuplului Cârţu – Săndoi.

„Ce ni s-a întâmplat până acum a fost un rod al neșansei. A fost foarte multă neșansă. Contestatari au fost și când aveam 19 meciuri neînvinși. Se găsesc, nu îmi fac probleme.”, a mai spus Cârțu.

Echipele probabile:

Craiova: Bălgrădean – S. Achim, Acka, Dumitraş, Vătăjelu – Băluţă, Zlatinski, Mateiu, Ferfelea – Bawab, Nuno Rocha;
Antrenor: Emil Săndoi;

Steaua: Cojocaru – Alcenat, Papp, Varela, Toșca – Breeveld, L. Filip – Ad. Popa, Stanciu, Chipciu – Tade;
Antrenor: Mirel Rădoi.