Steaua - Viitorul Constanta, scor 3-0 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Liga I. Etapa 8 play off. Steaua – Viitorul Constanta, scor 3-0 (video)

Liga I. Etapa 8 play off. Steaua – Viitorul Constanta, scor 3-0 (video)

33 afisari

Steaua București a învins-o pe FC Viitorul Constanța cu scorul de 3-0 (2-0), sâmbătă seara, pe Arena Națională din Capitală, într-un meci din etapa a 8-a a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Steaua s-a impus prin golurile marcate de Fernando Varela (2), Alex Chipciu (28) și Gregory Tade (67). Alex Chipciu s-a accidentat în prima repriză și a fost înlocuit. FC Viitorul a jucat aproape o repriză în zece oameni, după ce atacantul Vlad Rusu (ex-Steaua) a fost eliminat în min. 51, el fiind introdus pe teren doar la pauză.

La meci au asistat doar 3.400 spectatori. Antrenorul Stelei, Laurențiu Reghecampf, a asistat la meci din tribună, el fiind suspendat.

Portarul Stelei, Florin Niță, s-a remarcat în mai multe situații ale echipei oaspete, în fața lui Ioan Filip (11), Florin Tănase (18), Carlo Casap (60), Florinel Coman (77, 90). Steaua a ratat ocazii de gol prin Alex Chipciu (19), Jugurtha Hamroun (45) și Gregory Tade (63).

FC Viitorul rămâne doar cu două puncte obținute în play-off. Steaua a câștigat toate cele cinci meciuri cu FC Viitorul din acest sezon, patru în campionat și unul în Cupa României.

În doar câteva zile, Steaua a ratat calificarea în finala Cupei României și și-a compromis în mare măsură șansele la titlul de campioană, astfel că atmosfera din cadrul lotului nu este chiar cea mai bună.

Liga I. Etapa 8 play off. Steaua - Viitorul Constanta

Liga I. Etapa 8 play off. Steaua – Viitorul Constanta

Steaua trebuie să fie atenta pentru că pot pierde și locul al doilea, cel care asigură prezența în preliminariile Champions League (ruta noncampioanelor), dacă nu se va impune în fața celor de la Viitorul.
Cu Hagi autotrimis în tribună, tinerii jucători ai grupării din Ovidiu vor să-și vândă scump pielea pe ”Arena Națională”, chiar dacă echipa de lângă Constanța nu are nicio victorie în play-off.
Steaua are în continuare probleme de lot. În afara problemelor de sănătate ale lui Marica, Reghe, care va fi suspendat pentru acest meci, nu se va putea baza nici pe Stanciu și nici pe Bourceanu, de asemenea suspendaţi.
Formațiile probabile
Steaua: Fl. Niță – Enache, Varela, Tamaș, Toșca – Kharja, Pintilii – Ad. Popa, Chipciu, Hamroun – Tade (Bawab)
Antrenor: Laurențiu Reghecampf
Viitorul: Buzbuchi – Benzar, Hodorogea, Boli, Cr. Ganea – R. Marin, Filip, De Lucas – Chițu, I. Hagi, Fl. Tănase
Manager tehnic: Gheorghe Hagi

O singură înfrângere au suferit bucureştenii în precedentele 18 jocuri disputate din postura de gazde în campionat, 0-1 cu Astra (29.11.2015), în rest au nouă victorii şi opt rezultate de egalitate. De partea cealaltă, dobrogenii au pierdut doar o partidă în deplasare din ultimele 10 jucate în Liga 1 Orange, 0-2 la Giurgiu (05 martie 2016), interval în care au mai bifat cinci succese şi patru remize.

Steaua şi Viitorul s-au duelat de nouă ori pe prima scenă din România, de opt ori s-au impus „roş-albaştrii”, în timp ce puştii lui Hagi şi-au trecut în cont doar o victorie.