Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa 9: Steaua – Astra Giurgiu, scor 0-0 (rezumat video)

Liga I, etapa 9: Steaua – Astra Giurgiu, scor 0-0 (rezumat video)

11 afisari

Steaua București și Astra Giurgiu au terminat la egalitate, 0-0, duminică seara, pe stadionul ”Steaua”, într-un meci din etapa a 9-a a Ligii I de fotbal.

Astra a fost mai periculoasă în prima repriză, când și-a creat mai multe ocazii la poarta lui Arlauskis, dar Budescu (1, 12, 29), Seto (10), Pliatsikas (32) sau De Amorim (43). Campioana și-a creat situații mari de gol după pauză, având bare prin Chipciu (48) și Breeveld (65). Keșeru (59) a irosit și el o oportunitate, dar și Gabriel Enache (75) a trecut pe lângă gol.

În 21 de partide directe în Liga 1, Steaua are 10 victorii, Astra 6, iar 5 partide s-au încheiat nedecis.

Liga I, etapa 9. Derby-ul etapei aduce față în față campioana și vicecampioana din 2013. Steaua și Astra își dispută de la ora 21:00, în Ghencea, un loc în fruntea clasamentului din acest an.

Liga I, etapa 9: Steaua - Astra Giurgiu (live video)

Liga I, etapa 9: Steaua – Astra Giurgiu (live video)

Stelistii vin dupa o serie buna de meciuri, cu victorii pe toate fronturile: campionat, Cupa Romaniei si Europa League. Costel galca a trimis o echipa de rezerve in partida cu ACS Berceni si si-a odihnit titularii pentru meciul mult mai important cu Astra, care ii poate distanta in fruntea clasamentului.

Astra nu trece prin cele mai bune momente in aceasta perioada. Desi au castigat in etapa precedenta cu Pandurii, cele 3 puncte au venit foarte greu, in fata unui adversar ce a evoluat in inferioritate. Giurgiuvenii au suferit insa in Europa League, unde au pierdut cu 5-1 cu Dinamo Zagreb, si in Cupa Romaniei unde au fost eliminati de CS Mioveni, dupa o infrangere cu 1-3. Patronul Ioan Niculae i-a atacat dur pe jucatorii straini din lotul echipei sale, numindu-i mercenari.