Liga I, etapa a 5-a. Rapid – Astra, 0-2 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Liga I, etapa a 5-a. Rapid – Astra, scor 0-2 (video)

Liga I, etapa a 5-a. Rapid – Astra, scor 0-2 (video)

5 afisari

Astra Giurgiu a învins în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), formația Rapid București, într-o partidă din cadrul etapei a 5-a a Ligii I de fotbal, disputată duminică seara.

Oaspeții au deschis scorul în finalul primei reprize, prin brazilianul De Amorim, care a fructificat o pasă în careu a ex-dinamovistului Laurențiu Rus (min.40). Astra și-a mărit avantajul în ultimele secunde de prelungiri (min.90+2), prin francezul Grandin, introdus pe teren în ultimul sfert de oră de joc, care a șutat imparabil la colțul lung al porții apărate de Bornescu.

De menționat că giuleștenii au evoluat mai mult de o repriză și jumătate în 10 jucători, după eliminarea fundașului Marian Stoica, pentru o intrare dură asupra lui Budescu (min.29).

Duminica, 24 august 2014, de la ora 19:00, Rapid primeste vizita vicecampioanei din sezonul trecut, Astra Giurgiu.

Liga I, etapa a 5-a. Rapid – Astra (live video)

Liga I, etapa a 5-a. Rapid – Astra

Rapid – Astra. Cele două formaţii se reîntâlnesc pe scena primei divizii după o pauză de un an, ultimele lor confruntări datând din sezonul 2012-2013, atunci când Astra s-a impus şi în campionat, dar şi în Cupa României. Giulestenii au avut un start bn de sezon daca tinem cont de problemele ce par fara sfarsit pentru clubul de sub podul Grant. Echipa lui Ionel Ganea are 5 puncte in primele 4 etape, ocupand in acest moment pozitia a 11-a.

Rapid – Astra. Comisia de Disciplină a LPF i-a permis Rapidului să permită accesul spectatorilor la meciul din Giuleşti. Iniţial, comisia respectivă decisese ca porţile să fie închise după incidentele de etapa trecută. Totuşi, conducerea giuleşteană trebuie să plătească o amendă de 7000 lei, redusă de la 10.000 de lei.

Rapid – Astra. Jucătorii de la Astra  sunt cu moralul la cote maxime dupa victoria de senzatie obtinuta in Franta, pe terenul celor de la Lyon. Echipa lui Daniel Isaila are o motivatie in plus dupa infrangerea Stelei, giurigiuvenii putand egala la puncte capioana in cazul uni victorii in Giulesti. Este posibil ca antrenorul Daniel Isăilă să menajeze mulţi dintre jucătorii de bază (Budescu, Enache, Fatai, Laban) în vederea returului cu formaţia franceză, meci programat joi seara la Giurgiu. Ar putea debuta, poate doar şi câteva minute, noul venit Elliott Grandin, poate cel mai sonor nume transferat în ultimii ani de formaţia giurgiuvană.

Rapid – Astra. Echipe probabile:
Rapid: Bornescu – Savin, Mera, Tancu, Stoica – Coman, Dică, Negru, Cojocnean – Pancu, Ciolacu.
Astra Giurgiu: Lung Jr. – Pliatsikas, Ben Yousseff, Oros, Maranhao – Cristescu, Rus, Yahaya, Ioniţă II – Seto, Bukari.