Play-off, etapa 8. Dinamo - Steaua, 2-1 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Liga I, play-off, etapa 8. Dinamo – Steaua, scor 2-1 (video)

Liga I, play-off, etapa 8. Dinamo – Steaua, scor 2-1 (video)

26 afisari

Dinamo a învins-o pe FCSB cu scorul de 2-1 (1-0), luni seara, pe Arena Națională din București, în etapa a opta a fazei play-off a Ligii I de fotbal, după un gol marcat în prelungiri.

Dinamo a smuls victoria când puțini se mai așteptau și a intrat și ea în lupta pentru titlu, cu a treia șansă, în timp cer FCSB are șansa a doua, după FC Viitorul.

Sergiu Hanca a marcat ambele goluri ale gazdelor (34 — penalty, 90+6 — penalty), în timp ce pentru FCSB a înscris Marian Pleașcă (53).

Roș-albaștrii au avut prima ocazie a meciului, în min. 9, prin Momcilovic, al cărui șut s-a dus pe lângă poartă. FCSB a avut inițiativa și a trecut foarte aproape de gol în min. 17, când Penedo a respins salvator de sub transversală mingea trimisă de Boldrin din lovitură liberă (17).

Contrar cursului jocului, Dinamo a reușit să deschidă scorul, din penalty, în min. 34, după ce Bălașa l-a faultat în careu pe Nemec, Hanca transformând lovitura de pedeapsă cu o doză de șansă.

Dinamo a prins mai mult curaj, iar Rivaldinho a tras un șut bun din marginea careului, prins de Niță (39).

FCSB a dominat finalul primei reprize, iar Momcilovic (41) a tras pe lângă poartă, iar Boldrin (45) a ratat singur cu Penedo.

Oaspeții au egalat în min. 53, prin fundașul Marian Pleașcă, cu o lovitură de cap care l-a surprins pe portarul Penedo.

FCSB a cedat inițiativa, iar Dinamo a avut ocazii bune de gol prin Rivaldinho (56) și Nistor (63, 76), în timp ce FCSB a avut un șut bun prin Tamaș (90+3), din lovitură liberă de la 33 de metri. Roș-albaștrii a avut câteva contre cu potențial mare de pericol, dar nu au reușit să finalizeze.

Dinamo a dat lovitura în prelungiri, din penalty, după ce William De Amorim l-a faultat pe Romera, iar Hanca a transformat lovitura (90+6). FCSB s-a aruncat în atac pentru a găsi golul egalării, dar nu a mai reușit nimic până la final (meciul a durat 100 de minute cu tot cu prelungiri).

Meciul a fost presărat cu incidente provocate de suporterii celor două formații. După o coregrafie de excepție înainte de meci, galeria echipei Dinamo a aruncat în primul minut o ploaie de role de hârtie, care a dus la o întrerupere de circa zece minute a jocului.

Partida a fost întreruptă din nou, pentru aproximativ un minut, în min. 19, din cauza rolelor și petardelor. În min. 50, o rolă de hârtie l-a lovit în cap pe Boldrin, care se pregătea să execute un corner, iar arbitrul Hațegan a amenințat că va opri meciul.

La finalul jocului, Reghecampf a fost trimis în tribune pentru proteste.

Imediat după ultimul fluier al arbitrului, circa 50-60 de suporteri dinamoviști au pătruns pe teren pentru a sărbători victoria alături de fani, dar jandarmii au intervenit imediat și i-au trimis din nou în tribune.

Dinamo întâlnește, luni seara, de la ora 20,30, pe teren propriu, formația FCSB Steaua, într-o partidă contând pentru etapa a 8-a a play-off-ului Ligii I.

Liga I, play-off, etapa 8. Dinamo - Steaua

Liga I, play-off, etapa 8. Dinamo – Steaua

Dinamo – FCSB, derby-ul fotbalului românesc și cel mai așteptat meci din etapa a 8-a a play-off-ului Ligii 1, are o miză uriașă: se joacă cu titlul pe masă! O miză pe care ”Derby de România” n-a mai avut-o în ultimii 10 ani, perioadă în care roș-albii n-au mai reușit să câștige cununa cu lauri în Liga 1.

Liga I, play-off, etapa 8. Dinamo – Steaua. Antrenorul echipei de fotbal Dinamo, Cosmin Contra, a declarat, duminică, într-o conferință de presă, că își dorește ca jucătorii săi să evolueze în derby-ul cu FCSB la fel ca în ultimele 4 partide și să arate „dăruire și sacrificiu” pe teren.

Liga I, play-off, etapa 8. Dinamo – Steaua. „Este un meci important în care eu sper să văd continuitate în jocul echipei noastre, dar și dăruire și sacrificiu. Vreau ca echipa să joace așa cum a făcut-o în ultimele patru meciuri. Întâlnim o echipă care este într-o formă bună, care își dorește enorm titlul, dar noi trebuie să ne facem fericiți pe noi și suporterii noștri. Știm calitatea și forța celor de la FCSB, i-am analizat așa cum și ei cred că ne-au analizat pe noi. Cred că mâine meciul se va decide la micile detalii. La meciul tur diferența a făcut-o Alibec, un jucător care în afară de faptul că e marcator, el și creează. Trebuie să avem mare grijă, pentru că la meciul precedent i-am dat prea multe spații”, a spus Contra.

Liga I, play-off, etapa 8. Dinamo – Steaua. Tehnicianul susține că nu există o favorită în derby, dar Dinamo are un mic avantaj prin faptul că va avea susținerea propriilor suporteri. „Nu există o favorită într-un derby. Cred că atât noi, cât și ei au șanse să câștige acest meci. Noi avem un mic avantaj pentru că jucăm în fața propriilor suporteri, iar echipa noastră a crescut de la meci la meci. Ar fi o mare bucurie să câștigăm pentru că muncim foarte mult în fiecare zi. Nu suntem favoriți la titlu, noi suntem la 5 puncte de locul 1. Vreau să mă gândesc la fiecare meci în parte. Urmează partida cu FCSB și doar la ea mă gândesc. Dacă avem continuitate clasamentul ne va așeza acolo unde merităm să fim”, a afirmat antrenorul, precizând că e normal ca oficialii FCSB să fie mulțumiți cu un rezultat de egalitate în partida de luni seara.

Liga I, play-off, etapa 8. Dinamo – Steaua. Cosmin Contra l-a contrazis pe tehnicianul FCSB, Laurențiu Reghecampf, cel care lăsase să se înțeleagă faptul că Astra Giurgiu nu și-a apărat corect șansele în meciul pierdut cu 2-3 în fața echipei FC Viitorul: „Vreau să cred că în 2017 nu mai există jocuri de culise în România. Aseară cred că a meritat să câștige echipa care a avut mai multe ocazii și a jucat mai bine”.

Liga I, play-off, etapa 8. Dinamo – Steaua. Antrenorul a precizat că mai sunt doar mici detalii de pus la punct în ceea ce privește prelungirea contractului său cu Dinamo, scadent în vara acestui an. „Suntem bine (n.r. — cu negocierile). Suntem aproape de a rămâne, dar mai sunt micile chestii într-un contract care trebuie aranjate foarte bine. Dar pe mine nu mă preocupă foarte mult contractul cât mă preocupă meciul cu FCSB„, a adăugat Contra.

Liga I, play-off, etapa 8. Dinamo – Steaua. Pentru prima dată în ultimii ani, ambii antrenori ai celor două mari rivale nu au probleme importante de lot, astfel că vor trimite pe gazonul celui mai frumos stadion din țară cele mai bune formule.

Dinamo, echipa probabilă: Cerniauskas – Romera, Nedelcearu, Dielna, St. Filip – Hanca, Nistor, Mahlangu – Rivaldinho, Nemec, Palic.

Steaua, echipa probabilă: Fl. Niță – Pleașcă, Bălașa, Moke, Momcilovic – Pintilii, Ov. Popescu – Enache, Boldrin, Fl. Tănase – Alibec.