Acasa Sport-AutoSport Liga I, restanta: Steaua – Concordia Chiajna, scor 4-0 (video)

Liga I, restanta: Steaua – Concordia Chiajna, scor 4-0 (video)

3 afisari

Steaua a început cu dreptul sezonul de primăvară – campioana a câştigat fără emoţii prima restanţă, cea din etapa a treia împotriva Concordiei Chiajna.

În lipsa lui Laurenţiu Reghecampf, suspendat, Mihai Stoica a condus de pe bancă echipa, iar Keşeru nu şi-a găsit loc în primul 11. Sânmărtean, în schimb, s-a numărat printre titulari. Peste zece mii de stelişti au fost în tribunele din Ghencea, iar Steaua a deschis scorul repede – Varela a marcat din centrarea lui Adi Popa.

Leca i-a făcut apoi un cadou lui Chipciu – a pasat prea încet înapoi, iar stelistul a marcat primul său gol din acest sezon. Pe finalul primei părţi, Nicuşor Stanciu a scos un 11 metri, din care Sânmărtean a marcat chiar la debut. Arbitrul Balaj a dictat repetarea, dar fostul mijlocaş de la Vaslui a reuşit să puncteze şi din a doua încercare.

La 10 minute după pauză, Keşeru şi-a făcut şi el debutul – a intrat în locul lui Adi Popa. Portarul Chiajnei a contribuit şi el la victoria Stelei – a scăpat mingea în plasă la bomba lui Chipciu.

Steaua Concordia Chiajna s-a terminat4-0 şi campioana urcă pe primul loc, la egalitate de puncte cu Astra, dar cu golaveraj superior.

Steaua joacă primul meci oficial din noul an în fotbalul românesc, restanța cu Concordia Chiajna, pe teren propriu, vineri seara, de la ora 20:30.

Liga I, restanta Steaua - Concordia Chiajna

Laurențiu Reghecampf are doar două indisponibilități: nu poate conta pe Kapetanos, care este suspendat, și pe Latovlevici, care nu și-a revenit în urma unei accidentări. De o recuperare mai rapidă au avut parte Pintilii și Szukala, care vor fi în teren încă din primul minut contra ilfovenilor.

Steaua este văzută drept mare favorită și de președintele rivalilor de la Astra, Dinu Gheorghe. Deși în ultimele zile dinspre Giurgiu au apărut mai multe declarații care ar fi pus la îndoială corectitudinea jocului cu Concordia, conducătorul liderului din Liga 1 a ținut să lămurească lucrurile la Digi Sport.

”Eu am spus că vor câștiga cu Chiajna, pentru că au un lot mai bun, nu înțeleg ce au interpretat ei”, a spus Dinu Gheorghe.

De cealaltă parte, Concordia are mai multe absențe importante. Acestea au fost dezvăluite de antrenorul ilfovenilor, în direct la Fotbal Club.

„Avem probleme mari de efectiv. Bucurică stă două luni, Wellington are entorsă, Ganea are o contractură și nu poate face parte din echipa pentru meciul cu Steaua. Serediuc e la a doua etapă de suspendare după roșul cu Viitorul. Când joci împotriva Stelei ai nevoie de jucători valizi mai ales că n-am făcut nicio achiziție”, a spus Ionuț Chirilă. În cazul unei victorii, Steaua va egala la puncte liderul din Liga 1, Astra, iar pentru a-i întrece pe giurgiuveni trebuie să învingă la o diferență de 3 goluri. Cel mai probabil noua achiziție, Lucian Sânmărtean, nu va intra pe teren încă din primul minut în duelul cu Concordia, dar are șanse importante să își facă debutul în tricoul roș-albastru după pauză.