Acasa Sport-AutoSport Meci amical: Steaua – Dinamo Kiev, scor 0-0 (video)

Meci amical: Steaua – Dinamo Kiev, scor 0-0 (video)

8 afisari

Steaua a ajuns la şase meciuri amicale fără victorie în 2014. Roş-albaştrii nu i-au putut învinge nici pe ucrainenii de la Dinamo Kiev, cu care au terminat la egalitate, 0-0.

Tătărușanu nu a fost folosit deloc în primul amical din cel de-al doilea cantonament, iar între buturi a luat loc Niţă pe durata întregii partide.

Chipciu a avut şansa golului în minutul 10, dar Dragovic a respins din faţa porţii. Prepeliţă a şutat apoi puternic din afara careului, fără să nimerească ținta. Nici Piovaccari nu l-a putut învinge pe Koval din apropiere, iar prima repriză s-a încheiat cu execuţiile lui Garmash şi Tremoulinas, care au încercat să deschidă scorul prin şuturi de la distanţă.

În minutul 58, Nicuşor Stanciu a avut şansa golului la pasa lui Piovaccari, dar apărarea ucrainenilor a îndepărtat pericolul. La faza următoare, atacantul italian a fost cel care a trecut pe lângă gol, însă lovitura sa de cap a mers pe lângă buturile adverse.

Haruna şi-a încercat şutul în minutul 70, iar ultima ocazie importantă i-a aparţinut lui Stanciu. Din poziție lateral stânga, mijlocaşul Stelei a nimerit doar bara transversală din lovitură liberă, iar Steaua – Dinamo Kiev s-a încheiat 0-0.

Fără să aibă rezultate grozave în meciurile amicale, Steaua pregătește partida cu Dinamo Kiev (astăzi, 18:15, Digi Sport 1) așteptând prima victorie a iernii. Adversarul va fi unul redutabil – Dinamo este pe 2 în Ucraina, după Șahtior, și are un lot de lux.

Meci amical: Steaua - Dinamo Kiev

Reputatul Oleg Blokhin antrenează jucători în valoare de 140 de milioane de euro! Drept comparație, lotul Stelei este evaluat la suma de 36,5 milioane de euro. Practic, în această vară, ucrainenii, calificați în primăvara UEFA Europa League, au făcut câte un transfer răsunător pe fiecare post, exceptând cel al portarului.

În linia de mijloc, Dinamo Kiev se bazează pe fostul campion al Franței cu Montpellier, Younes Belhanda, dar și pe internaționalul croat Ognjen Vukojevic și pe portughezul Miguel Veloso. Jucătorul-cheie la mijloc este, însă, Oleh Hușev, 30 de ani, câștigător a 20 de trofee cu Dinamo Kiev, club pe care-l reprezintă de 11 ani.

Câștigătoare a 26 de titluri și a Cupei Cupelor în două rânduri, Dinamo Kiev a pierdut, în 1986, Supercupa Europei în fața Stelei, scor 0-1, gol marcat de Gică Hagi.