Acasa Sport-AutoSport Meci amical. Steaua – Djurgardens, scor 2-2 (video)

Meci amical. Steaua – Djurgardens, scor 2-2 (video)

33 afisari

Steaua Bucureşti a remizat, joi seară, scor 2-2, cu formaţia din Djurgardens, într-o partidă amicălă disputată în Antalya, .
Pentru Steaua au marcat Fernando Varela, în minutul 4, şi Jugurtha Hamrun, în minutul 21, în timp ce pentru formaţia din Suedia au înscris Michael Olunga, în minutul 25, şi Daniel Berntsen, în minutul 53.

Fundaşul Gabriel Tamaş şi mijlocaşul Timo Gebhart au debutat pentru Steaua în partida cu Djurgardens, după ce fuseseră prezentaţi oficial în cadrul unei conferinţe de presă organizată de clubul Steaua, în cursul zilei de joi. Tamaş a fost titularizat de tehnicianul Laurenţiu Reghecampf şi a rămas pe teren pe toată durata partidei, în timp ce Gebhart a intrat pe teren în minutul 46, în locul lui Ciprian Marica.

Steaua joacă împotriva suedezilor de la Djurgardens al cincilea amical al iernii și al patrulea al celui de-al doilea stagiu de pregătire din Turcia.

Meci amical. Steaua - Djurgardens

Meci amical. Steaua – Djurgardens

Formația lui Laurențiu Reghecampf vine după o înfrângere categoriecă, 0-3 cu Ludogorest. Acesta a fost de altfel singurul eșec din pregătiri al campioanei en titre din Liga 1. Înaintea disputei cu formația la care joacă Moți, Keșeru și Prepeliță, roș-albaștrii înregistraseră două victorii, 1-0 cu Sturm Graz, 2-0 cu Ujpest și o remiză, 2-2 cu Young Boys Berna.
În echipa lui Steaua ar putea apărea în această seară pentru prima dată și Gabi Tamaș. Fundașul s-a despărțit de Cardiff și a semnat ieri seară o înțelegere cu formația care l-a dat afară în urmă cu câteva luni, când pe bancă era Mirel Rădoi.
Tot azi ar juca și Ciprian Marica. Atacantul venit în această iarnă a ratat meciul cu Ludogorets din cauza unor probleme medicale. De asemenea, în echipa lui Reghecampf și-ar putea face loc și neamțul Timo Gebhart, venit din postura de jucător liber, după ce s-a despărțit de Nurenberg.
De partea cealaltă, Djurgardens se află în prezent pe locul 6 în prima ligă din Suedia, iar cel mai bun marcator al echipei este Nyasha Liberty Mushekwi din Zimbabwe. În primele două meciuri de pregătire suedezii nu au obținut nicio victorie.